Zimbabve Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti: Haberi Hakkında Bilgi

Zimbabve Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Zimbabve anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Zimbabve Nedir, Zimbabve Ne Anlama Gelir, Zimbabve Ne Demektir, Zimbabve Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Zimbabve ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Zimbabve Anlamı

Zimbabve Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Zimbabve Cumhuriyeti’dir. Başkenti Harare olan ülkenin nüfusu 11 272 013 (2000), yüz ölçümü, 390 760 km2dir. Yönetim biçimi parlâmenter demokrasidir. Ülkenin para birimi Zimbabve doları, resmî dili İngilizcedir. Halkın %50’si Sankretik, %25′i Hristiyan, %25′i yerel dinlere mensuptur. Zimbabve, güney Afrika da yer alır. Komşuları, kuzeyde Zambiya, batıda Botswana, güneyde Güney Afrika Cumhuriyeti, doğuda Mozambik’tir. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir, 2400 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 8 yıl ve insanların ortalama ömrü de 54 yıldır.

Ülkenin en büyük kenti, Harare’dir. Zimbabve’nin başlıca dağları, İnyanga Dağları (2592 m) ve Matopo Dağları’dır. Ülkenin başlıca ırmakları, Zambezi, Limpopo, Sabi ve Save ırmaklarıdır. Ülkenin egemen olan yeryüzü şeklini, güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan ve ülkeyi boydan boya aşan Highveld adlı dağ sırtı oluşturur. Yüksekliğin yumuşattığı tropik iklim egemendir. Ülkede kasım ve mart ayları arası yağışlı geçer. Zimbabve’nin büyük bölümü savanlarla kaplıdır.

Doğal kaynakları, krom, altın, nikel, asbest, bakır, demir, kömürdür. Ülkede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri, tütün, şeker, pamuk, mısır ve buğdaydır. Ülkenin endüstride gelişmiş olduğu alanlar dokuma, kimya ve hafif sanayidir. Başlıca kentleri, Harare, Bulawayo, Gwelo ve Mutare’dir.

Konu ile ilgili aramalar: Zimbabve Nedir Zimbabve ödev ara Zimbabve kelime anlamı Zimbabve sözlükte ara Zimbabve ansiklopedi bilgi bankası ara Zimbabve ne demek Zimbabve neye denir

Zimbabve ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver