Zigana Geçidi Nedir Nerededir: Haberi Hakkında Bilgi

Zigana Geçidi Nedir Nerededir

Zigana Geçidi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Zigana Geçidi Nedir, Zigana Geçidi Ne Anlama Gelir, Zigana Geçidi Ne Demektir, Zigana Geçidi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Zigana Geçidi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Zigana Geçidi Anlamı

Zigana Geçidi Nedir Nerededir

Trabzon ili sınırları içerisinde yer alan Zigana Dağları (Kalkanlı Dağları) üzerinde, 2000 metre yükseklikte yer alan önemli bir kara yolu geçididir. Denize paralel uzanmış dağ sıralarından dolayı iç kesimlerle ulaşım olanaklarının sınırlı olduğu Karadeniz Bölgesi için büyük önem taşır.

Trabzon’u, Erzurum üzerinden İran’a bağlayan kara yolu üzerinde yer alan Zigana Geçidi, bu yolun devamlılığını sağlar. Orta Çağda Asya’yı Avrupa’ya bağlayan en büyük kervan yolu, Çin’de başlayan Kaşgar, Semerkant, Buhara, Nişabur, Rey, Tebriz ve Erzurum üzerinden gelerek Zigana Geçidi’nden denize inerdi. Bu yolun devamında da kervanlar ve ticaret gemileri, Trabzon’dan deniz yoluyla Venedik ve Ceneviz’e ve tüm Avrupa’ya ulaşırdı. Bu nedenle tarih boyunca işlek ve hareketli bir yol üzerinde yer alan bu geçit her dönem önemini korumuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Zigana Geçidi Nedir Zigana Geçidi ödev ara Zigana Geçidi kelime anlamı Zigana Geçidi sözlükte ara Zigana Geçidi ansiklopedi bilgi bankası ara Zigana Geçidi ne demek Zigana Geçidi neye denir

Zigana Geçidi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver