Zencefil Nedir Nerede Yetişir, Yararları Ve Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Zencefil Nedir Nerede Yetişir, Yararları Ve Faydaları Nelerdir

Zencefil anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Zencefil Nedir, Zencefil Ne Anlama Gelir, Zencefil Ne Demektir, Zencefil Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Zencefil ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Zencefil Anlamı

Zencefil Nedir Nerede Yetişir, Yararları ve Faydaları Nelerdir

Zingiber officinale. Zencefilgillerden sıcak bölgelerde yetişen, güzel kokulu bir bitki. Bir metre kadar boyu olan, kamış görünüşünde, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları mızrak biçiminde, sivri uçlu ve tarçın kokuludur. Çiçekleri toplu ve sarı renklidir. Ana vatanı Güney Asya olmakla beraber birçok tropikal ülkede (Hindistan, Çin, Güney Asya Adaları, Meksika, Batı Afrika) tarımı yapılır. Kökleri 7-15 cm uzunluk ve 1-1,5 cm kalınlıkta, dallı, yassı ve esmer gri renkli parçalardır. Bitkinin kokulu köksapları kurutularak toz durumuna getirilmesiyle baharat elde edilir. Kokusu kuvvetli ve hoş, tadıysa batıcıdır. Köksaplardan hekimlikte kullanılan bir tür yağ da çıkarılır. Ayrıca taze köksaplar pişirilerek yenir. Daha çok şerbet, meşrubat ve likör yapımında kullanılır.Uzakdoğu ülkelerinde çay, kahve, ıhlamur gibi içeceklere de zencefil katılır. İçeriğindeki acı maddeler mide bulantısı ve kusmaya karşı etken maddelerdir.

Zencefil “beyaz” ve “esmer” olarak iki türlüdür. Köksaplar kurutulurken kabuklarından ayıklanmazsa elde edilen zencefil esmer, kabuğu ayıklanan saplardan elde edilen zencefil de beyaz olur.

Konu ile ilgili aramalar: Zencefil Nedir Zencefil ödev ara Zencefil kelime anlamı Zencefil sözlükte ara Zencefil ansiklopedi bilgi bankası ara Zencefil ne demek Zencefil neye denir

Zencefil ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver