Zehirli Guatr, Zehirli Guatr Hastalığı, Zehirli Guatr Hastalığı Tedavisi

zehirli guatr hastalığının tedavisi, zehirli guatr nasıl geçer, zehirli guatr nasıl tedavi edilir, zehirli guatr tedavi

Zehirli guatr tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kalbin büyümesi, kalp yetmezliği, diyabet, osteoporoz, tansiyon ve göz sorunlarına yol açan bu hastalık, tedavi edilmediği sürece daha başka hastalıkların da görülmesine neden olacak ve kişileri yavaş yavaş ölüme sürükleyecektir. Tiroit bezi hormonlarının normalden aşırı salgılanması bu hastalığın görülmesinde en büyük etkendir. Peki zehirli guatr tedavi yöntemleri nelerdir? İşte cevabımız…

 

Zehirli guatr nasıl geçer?

 

Zehirli guatr tedavisi için önceleri sadece cerrahi yöntemler uygulanırdı. Gelişen teknoloji sayesinde guatr artık ameliyatsız olarak tedavi ediliyor. Cerrahi işlemler ise sadece kanser ihtimali olan nodüllerde kullanılmaktadır.

Gerekli muayenelerin yapılmasının ardından zehirli guatr tedavisi için radyoaktif iyot kullanılmaktadır. Ameliyatsız zehirli guatr tedavisi uygulanan hastalar, hayatları boyunca tiroit hormonu kullanmalılar.

Cerrahi, Anti-tiroit ilaçları ve Radyoaktif iyot kapsülü olmak üzere guatrın çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak cerrahi işlemler günümüzde çok az tercih edilse de, zehirli guatr tedavisinde kesinlikle kullanılmamaktadır. Çünkü hastaya verilen anestezi ciddi sorunlara yol açabiliyor.

RAI kapsülü zehirli guatr tedavisinde en önemli ve en başarılı tedavidir. Radyoaktif iyot kapsülü birçok zehirli guatr hastasını bu hastalıktan kurtarmıştır. Ancak bu kapsül gebe kadınlara tavsiye edilmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver