Zehirli Guatr, Zehirli Guatr Belirtileri, Zehirli Guatr Etkileri

zehirli guatr hastalığı, zehirli guatr hastalığı nedenleri, zehirli guatr nasıl anlaşılır, zehirli guatr ne demek

Zehirli guatr nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri arasında vücudun ve ellerin titremesi, kilo kayıplarının yaşanması, agresifliğin görülmesi, boğazda kuruluk hissi ve kaşınma isteğinin olması, saçların dökülmesi, terleme yada hemen yorulma gibi şikayetler olan zehirli guatr, tiroit bezinin normalinden daha çok hormon salgılaması sonucu ortaya çıkar. Zehirli guatr hastalığı iki çeşitte meydana gelmekte olup, bunlar nodüllü ve nodülsüzdür.

Zehirli guatr hastalarında görülen belirtilerinden az önce bahsetmiştir. Bunların yanı sıra bazı hastalarda boyun ve göğüs kısmında sürekli kızarmalar, gözde büyümeler , ishal, kusma, sürekli dışkılama gibi problemlere de rastlanır. Bu belirtilerin görülmesinde hastalığın evresi ve çeşidi rol oynamaktadır. Genellikle nodülsüz guatr hastalarında gözde büyüme ve gözün ileri doğru çıkma sorunu ile karşılaşılır.

Zehirli guatr vücudun bir çok kısmında kalıcı sorunlara yol açabilecek tehlikededir. Başta kalp ve damar sistemi olmak üzere organ ve dokularda ortaya çıkabilir. Zehirli guatr aynı zamanda kalp büyümesi, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, diyabet, kemik erimesi hastalıklarına da zemin hazırlar.

Zehirli guatr acil tedavisi edilmesi gereken hastalık çeşitlerindendir. Bilhassa yaşlı kişilerin bu hastalığı kesinlikle ihmal etmemesi gerekir. Çünkü bu hastalık, yaşlılarda ölüm oranını daha da yükseltir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver