zayıflarken nelere dikkat etmeli-kilo verirken zayıflamak için dikkat edilmesi gerekenler Hakkında Bilgi

Aşağıda zayıflarken nelere dikkat etmeli-kilo verirken zayıflamak için dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

zayıflarken nelere dikkat etmeli-kilo verirken zayıflamak için dikkat edilmesi gerekenler

Zayıflamak, incelik gerektiren bir iştir. İşte bu yazıda, zayıflamak için nelere dikkat etmek gerekir sorusuna cevap olacak zayıflama yolları ile bilgileneceksiniz.

Herkesin zayıflama ve kilo verme konusunda bir sıkıntısı olabilir. Elbette fazla kilolardan kurtulmak için de bir takım yollara başvurabiliriz. Zayıflama yöntemleri adını verdiğimiz bu kilo verme yolları, bazen sağlık tarafını hiç düşünmeden kilo vermek uğruna bizleri bir takım sağlık riskleri ile karşı karşıya bırakabilmektedir. O nedenle bu yazımızı zayıflarken dikkat edilmesi gerekenler hususunda sizlere bir takım ufak hatırlatmalar yapmak için kaleme aldık.

zayıflama yöntemi
zayıflama yöntemi

1) Zayıflamaya karar verdiysek her şeyden evvel vücudumuzun yapısını iyi bilmek gerekiyor. Özellikle genetik olarak kilo verme kapasitesi, boy ve kilo oranı, vücudun kas ve kemik dokusunun gelişimi gibi faktörler insanların minimum olarak en fazla zayıflayabileceği sağlıklı kilo verme hedefini oluşturmasında oldukça büyük rol oynayacaktır. Misal olarak boyu 155 cm olan bir kızın boyu 175 olan bir kıza nazaran daha düşük kilolu olması doğaldır. Bu nedenle boy ve kemik açısından iri yapılı addedilebilecek bir yapıdaysanız kesinlikle çevrenizdeki ince yapılılar ile inatlaşıp onlar gibi olmaya kalkmayın.
2) Zayıflama aslında tamanen bir matematik denklemidir. Günlük olarak ihtiyacınız olan kalori ile harcanan kalori arasında bir denklem ve eşitlik ilişkisi mevcuttur. O nedenle kalori hesaplaması konusunda uzmanlaşmanız gerekmektedir. Bunu nasıl yapacağız?

Örneğin bir kişinin günlük kalori ihtiyacı 2400 Kcal olsun. Bu kişi bir ayda 72 bin kalori ihtiyacı bulunmaktadır. Teorik olarak bu kişi 1 ay boyunca hiç bir şey yemeden yaşasaydı 9 kilo yağ yakmış olacaktı. Yani bu da imkansız olduğuna göre bir kere öyle gerçek dışı zayıflama hedefleri kafanızda yer etmemelidir. Yani diğer bir ifade ile 1 ayda kısa yoldan ve sadece yağ yakarak 10 kilo zayıflamak için hiç bir şey yememek gerekir ki bu da ölüm riski demektir. Ancak günlük kalori ihtiyacınızı spor ve egzersiz ile 3200 kaloriye çıkartırsanız ve günlük te 1200 kalorilik bir beslenme diyeti takip ederseniz bir ayda 10 kiloya kadar zayıflamak mümkündür. Her ne kadar bu kadar hızlı bir zayıflama süreci kağıt üzerinde mümkün olsa da ben şahsen ayda 4 kilo dan fazla verilmesini tasvip etmiyorum. 10 kiloluk bir zayıflama diyeti ortalama 100 gün e yayılarak uygulanmalıdır.

3) Diyet listelerinizde protein karbonhidrat ve hatta yağ gibi temel besin gruplarından vücudun ihtiyacı kadar olanı muhakkak yer almalıdır. Bunun yanında vücudun sağlıklı bir biçimde işlevlerini sürdürebilmesi için gerekli olan vitaminler ve mineraller de alınmalıdır. Bu besin gruplarının ihtiyaçtan daha az tüketilmesi vücutta zafiyet ve bağışıklık sisteminde kalıcı hasarlar oluşturur. O nedenle aç kalarak ve dengesiz beslenerek zayıflama ve kilo verme yolları nı asla tercih etmeyin.

4) Spor ve egzersizler diyet listeleri nin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Spor ve egzersizler hem kalp damar ve sinir sistemi gibi temel hayati organları korur, hem de en doğal yoldan zayıflama sağlar. Zayıflama hareketleri arasında bölgesel zayıflama egzersizleri de özel bir yere sahiptir.

5) Zayıflama hapları, zayıflama kremleri, bitkisel zayıflama ürünleri belirli bir yere kadar işe yarayabilir. Ancak bu tür ürünlerden asla mucizevi sonuçlar beklenmemelidir. Muhakkak diyet, egzersiz ve yaşam tarzı alışkanlıklarının değiştirilmesi çerçevesinde faydaları ele alınmalıdır.

6) Düzenli uyku, açık havada 1 er saatlik yürüyüşler, geceleri geç saatlerde atıştırmamak, tatlılardan ve kalorili yiyeceklerden uzak durmak, iyi bir sabah kahvaltısı yapmak gibi bir takım tedbirler zayıflarken kesinlikle dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Şayet sizlerin de kilo verirken nelere dikkat edilmelidir sorusuna cevap olarak verebilecek eklemelerimiz var ise aşağıya yorumlar kısmına lütfen katkıda bulununuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver