Zararlı siteleri engelleme, nasıl engellerim

Hiç şifreniz, kredi kartı bilgileriniz ve diğer kişisel bilgileriniz çalındı mı? İster Mac, Linux kullanın ya da isterseniz Windows kullanın hiç farketmez. Bazıları size eposta veya text mesajı göndererek kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışacaktır. Bilgi aynı zamanda para da demektir. Kötü niyetli kişiler için siz koca bir dolar işaretisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Zararlı Siteleri Nasıl Engelleyeceksiniz?

Sizlere verebileceğim en iyi tavsiye akıllı gezinmedir. Bunun anlamı giriş yaptığınız banka sitenizin, sosyal paylaşım sitenizin veya eposta sitenizin url adresini girmeden önce iki kez kontrol etmenizdir. IE, Chrome ve Firefox dahil olmak üzere, tüm tarayıcılar adres çubuğunun sol tarafında bir renk değişim özelliği içerir. Bu özellik sizlere girdiğiniz sitenin yasal olup olmadığı hakkında bilgi verir. URL adreslerini el ile yazmanız her zaman için iyi bir fikirdir ve  bir epostanın içinde yer alan linke asla tıklamayın. Ayrıca daha az güvenli olan HTTP yerine, HTTPS kullanmayı deneyin. Böylece zararlı siteleri maksimum düzeyde engellemiş olacaksınız.
Peki arkadaşınız size Twitter üzerinden,  görünüşte süper olan bir videonun linkini göndermişse nolacak?  Bu linkin güvenli olup olmadığını kontrol etmek için bir kaç alternatifiniz var. Google Safe Browsing bunlardan biridir. Ama ziyaret etmeniz gerkemiyor, çünkü Google Güvenli Gezinti artık Chrome ve Firefox tarayıcılarının içinde gömülü olarak geliyor. Bu özellik sizlere, girmeye çalıştığınız sitenin son 90 gün içinde zararlı yazılım içerip içermediğini söylüyor.

Diğer bir alternatif servis hpHosts dur. Bu siteyi ziyaret ettiğinizde, en üstteki arama kutusuna kontrol etmek istediğiniz sitenin url adresini yazın. Eğer aradığınız site, hpHosts’un zararlı siteler listesindeyse hemen size gösterecektir. hpHosts sitesi Google Güvenli Gezinti özelliğinden daha çok detaylı bilgi veriyor. Eğer başka alternatifler arıyorsanız, zararlı siteleri engellemek için  Norton Safe Web ve  Unmasked Parasites de var.

Bir çok güvenlik programı siz internette dolaşırken tıkladığınız linkleri sürekli kontrol eden bir eklenti içerir. Bu özellik sizin arama sonuçlarınızı da analiz edip bu sitelerin yanında bir ikon göstererek sitenin güvenli olup olmadığını söylüyor. Eğer bu tür bir güvenlik programınız yoksa,  AVG LinkScanner (download for Windows | Mac) ücretsiz bir eklenti olup hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda çalışır. Eğer Android cihazınız için de bu tür bir program istiyorsanız, AVG’nin ücretsiz  Mobilation Android app (download)  yazılımı ve Lookout Mobile Security (download) programı da yine ücretsiz olarak zararlı siteleri engelliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver