Yüzdeki Sivilce Izleri Nasıl Geçer-Sivilce İzi Nasıl Gider ve Yok Olur? Hakkında Bilgi

Aşağıda Yüzdeki Sivilce Izleri Nasıl Geçer-Sivilce İzi Nasıl Gider ve Yok Olur? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

sivilce izleri nasıl geçer ve gider

sivilce izleri nasıl geçer ve gider

Özellikle yüzde çıkan sivilcelerin en olumsuz yönü, hiç şüphesiz ciltte bıraktığı lekelerdir. Sivilce izleri olarak ta adlandırılan bu cilt lekeleri belirli yöntemlerle iyi edilebilmektedir. Bu yazımızda sivilce izlerini geçirmek için ne gibi yollar ve yöntemler işe yaramaktadır bunları inceleyeceğiz.

Sivilcelerin değişik türleri olduğu gibi her bir sivilce türüne özgü sivilce izleri de mevcuttur. En klasik sivilce izi, cildin hemen altında bulunan sebum isimli yağlı maddede üreyen bakterilerin oluşturduğu sivilceler neticesinde ortaya çıkan ve büyüklüğü değişebilen kızarıklıklardır. Bu kızarıklıkların alt kısmında ölü deri ile birlikte enfekte olmuş sebum bulunmaktadır. Elbette sivilce veya akne sorunu denilince sadece küçük kızarıklıklardan bahsetmiyoruz.

Sivilcelerin değişik türleri bulunmaktadır.

Düşük şiddetteki sivile rahatsızlığında sivilce kızarıklığının ucunda siyah veya beyaz bir baş bulunur. Orta şiddette seyreden sivilce lezyonlarında ise fistül ve papül adı verilen kabarıklıklar oluşmaktadır. En şiddetli sivilce şikayetleri ise kist adı verilen ve dokununca acı veren sert bir oluşum bulunur. Kistik anke adı verilen bu rahatsızlık, en şiddetli bir biçimde seyreder ve çoğunlukla sivilce izlerine neden olur. Cilt altında kist oluşturan bu akne lezyonun tedavisi yapılmazsa ciltte kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir.

Sivilce izlerini tedavi etmenin en etkili yolu, sivilcelerin bir daha çıkmasına engel olarak ciltte daha fazla akne görülmesini baştan engellemektir. Özellikle nodül ve kist oluşturan sivilceler ile boğuşmak zorunda kalıyorsanız acilen bir cilt doktoruna gitmenizde fayda olacaktır. Dermatologlar genellikle sivilceler için antibiyotik ilaç vererek sorunu çözerler.

Sivilce izleri Nasıl Tedavi Edilir?
Sivilcelerin büyük bir çoğunluğu insanlarda iz bırakmadan kendiliğinden kaybolur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sivilceler ile oynamamak ve sivilce sıkma alışkanlığı kazanmamaktan geçmektedir.Sivilceleri yolmak veya sıkmak sivilce izi oluşma riskini artırmaktadır.

Sivilce izleri oluşmuşsa bu durumda başka tedavi seçenekleri gündeme girmektedir.

Lazerle Sivilce İzi Tedavisi: Bu yöntem uzman doktor veya dermatolog eşliğinde yapılabilen bir sivilce izi tedavi yöntemidir. Lazer ışınlarının cildin üst tabakasını soyarak alttan daha genç ve lekesiz cilt tabakasının ortaya çıkmasını sağladığı bilinmektedir. Milimetrenin 1000 de biri incelikte hesaplar yapılarak uygulanan lazer ile cilt lekesi tedavisinin muhakkak yetkin insanlar eliyle yapılması gerekmektedir. Lazerle sivilce lekelerine çözüm yöntemi genellikle birkaç dakika ile 1 saat arası değişen bir seans uzunluğuna sahiptir. Lazer yöntemi ile sivilce lekelerini yok etmek için genelde lokal anesteziye başvurulmaktadır. Lazerle cilt soyma seansının ardından cilt 10 ile 20 gün içerisinde iyileşmektedir. Son dönemde artan rekabet ile birlikte lazerli cilt yenileme kürlerinin fiyatları da oldukça düşmüş ve bir çok insanın bütçesine hitap eder bir seviyeye inmiştir.

Dermabrazyon ile sivilce lekeleri tedavisi: Akne lekelerini yok etmek için kullanılan bir yöntem olan dermabrazyon tekniği, ince tel fırçalar yardımıyla cildin sivilce lekeleri taşıyan dış tabakasını soyma tekniğidir. Cildin bu yöntemin ardından kabuk bağlaması ve kabuğun ardında ise orta deri tabakalarında oluşan daha az lekeye sahip bir derinin ortaya çıkması amaçlanmaktadır.Dermabrazyon yöntemi ile leke tedavisi ilk sonuçlarını genelde 2 haftada gösterir.

Fraksiyonel lazer tedavisi: Bu tedavi yöntemi de lazer tedavisine benzer. Ancak fraksiyonel lazer yönteminde cildin dış tabakası yerine orta deri tabakalarına yoğunlaşılır. Bu nedenle de iyileşme süresi daha kısadır. Fraksiyonel lazer sonrası bakım daha basittir. fraksiyonel lazer yan etkileri açısından da güvenilir bir sivilce lekesi tedavisi tekniğidir. fraksiyonel lazer çatlak tedavisi için de kullanılabilmektedir.

Sivilcelerin oluşturduğu çukurluklar ve oyuklur için ise daha başla yöntemler kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse cilt altına çukurluğu normal deri seviyesine çıkarmak için özel bir takım maddeler enjekte etmek veya daha büyük ve derin sivilce izlerinde estetik operasyon yapmak gibi seçenekler de değerlendirilebilir.

Sivilcelerin tedavisi ile ilgili olarak sizlere bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Çoğu kişinin sivilceleri doğal yollarla tedavi etmek için uyguladıkları sivilce izlerini geçirdiği iddia edilen cilt maskeleri hiç bir işe yaramamaktadır. Leke giderme özelliğinin tam aksine bu tür cilt maskeleri sivilce yara izi bulunan bölgeyi tahriş ederek sivilce izlerinin derinleşmesine neden olabilir.

Yüzünüzde kırmızı ve kahverengi sivilce lekeleri varsa bu tür sivilce lekelerinin zamanla kaybolacağını söylemek yanlış olmaz.Ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilceler sıkılmadığı sürece mezoderm tabakasında bulunan kolajen katman zarar görmez ve cilt bu tür hafif sivilce lekelerini yaklaşık 1 yıl sonrasında doğal olarak tedavi edebilir. Yani önemli olan nokta sivilcelerle hiç oynamamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver