Yüz Felci, Yüz Felci Nasıl Geçer, Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir

yüz felci ve tedavisi, yüz felcini tedavi yöntemleri, yüz felcinin tedavi yolları, yüz felcinin tedavisi

Yüz felci tedavisi

Kısmen ya da tamamen yüz kasları sinirlerinin paralize olması durumu olan yüz felci, beyin tarafından yüz kaslarıa gönderilen hareket sinyali sinirlerinin bir takım sebeplerden dolayı engellenmesi ile husule gelen bir rahatsızlıktır. Orta kulak iltihabı, sistemik hastalıklar,travmalar, bell palsisi ve ramsay-hunt gibi hastalıklar yüz felcine yol açan nedenler olmakta ve yüz felci tedavisi gerektirmektedir. Yüz felci tedavisine ise ne kadar erken zamanda başlanırsa, yüz felcinin tedavi edilebilme olanağı da artmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz felci nasıl tedavi edilir?

Yüz felci geçiren hastaların çok az bir kısmında felcin kendiliğinden geçtiği görülmüştür. Ancak bu oran ne yazık ki %10 gibi çok düşüktür bir ihtimaldir. Yüz felci tedavisi tıbbı yöntemlerle uzman hekimlerce yapılmalıdır. İlk olarak ise hastanın yüz felci konusunda detaylı bilgilendirilmesi sağlanır ve bu konuda eğitim alır. Yüz felci tedavisinde hastaya eğitim vermek yapılacak olan tedavinin ana prensibi olduğu için hastalar eğitimden öğrendikleri herşeyi uygulamalıdırlar.

Yüz felci tedavisi esnasında örneğin hastanın evinde uygulayacağı yüze sıcak kompres yüz felci tedavisinin başarı şansını arttırmaya faydalı bir davranıştır. Bunun yanı sıra, gözlerini kapamada zorlanan yüz felci hastaları geceleri uyurken steril bir bez ile gözlerini kapamalıdırlar ki, göz kuruması, konjunktivit ve kretit gibi göz sağlığı sorunları ile karşılaşmasınlar.

Bir takım hastalıklardan husule gelen yüz felcinin tedavisi için ise, öncelikle hastalığın ortadan kaldırılması gerekir. Yüz felcine sebep olan hastalığın ortadan kalkması yüz felcinin de tedavisini sağlar. Ayrıca fizik tedavi yöntemlerinin de yüz felci tedavisine katkıları büyüktür. yüz kaslarını çalıştıran egzersizler yapmak, EMG biofeedback, elektrik stimulasyonu, elektroterapi ya da akupunktur yöntemleri yüz felcinin tedavisini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver