Yüz Felci Neden Olur, Yüz Felci Neden Oluşur, Yüz Felci Nedeni

yüz felci nedenleri nelerdir, yüz felci niçin olur, yüz felcinin nedenleri, yüz felcinin sebepleri

Yüz felci nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Tıp literatüründe “Fasiyal palsi” olarak tanımlanan yüz felci, beyinden yüz kaslarına sinirler vasıtasıyla gelen komutların bir takım sebeplerden ötürü kaslara iletilememesi ile oluşan ani yüz zaaflarıdır. Peki nedir bu sinirler tarafından kaslara gönderilen komutların iletilememesindeki sorunlar? Sizler için araştırdık, buyurun işte yüz felcinin nedenleri…

Beyinden 7. sinir tarafından yüz kaslarına komutlar iletilir ve yüz bölgemizdeki kasların sağlıklı olarak çalışması sağlanır. Ancak oluşan engeller bu kasların hareket etmemesini sağlar. Yüz felcine sebep olan nedenlere göz attığımızda ise karşımıza bir takım sağlık sorunları çıkmaktadır. Yüz felcine neden olan ve yüz bölgesindeki kasların işlevini yerine getirmesine engel olan bu rahatsızlıklar; Bell’s palsi, Ramsay-Hunt sendromu, orta kulak iltihapları, sistemik hastalıklar, tümörel hastalıklardır. Bu hastalıkların yanı sıra travma ve cerrahi operasyonlarda yüz felcine neden olur.

Yül felci ilerleyici bir rahatsızlık olduğu için tedavisi şarttır. Başta etkileri hafiftir ancak birkaç saat içinde en şiddetli boyutuna ulaşır. Yüz kasları çalışmadığı için hastalar yüz ifadelerini de yapmakta zorlanırlar. Göz kapakları kapanamaz, dudak kenarı düşer, alın kırıştırılamaz ve beslenmede de zorluk çekilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver