Yüz Felci Belirtileri Nedenleri-Yüz Felcinin Tedavisi-Yüz Felci Geçirenler Yüz Felci Oldum Hakkında Bilgi

Aşağıda Yüz Felci Belirtileri Nedenleri-Yüz Felcinin Tedavisi-Yüz Felci Geçirenler Yüz Felci Oldum ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz Felci Belirtileri Nedenleri-Yüz Felcinin Tedavisi-Yüz Felci Geçirenler Yüz Felci Oldum

Yüz felci özellikle soğuk iklimlerde yaşayan insanlarda görülebilen ve yüzün mimik yapabilme kabiliyetinin kısmen veya tamamen kaybolması ile kendi belirtilerini gösteren, sürekli veya geçici görülebilen bir yüz rahatsızlığıdır. Şimdi sizlere öncelikle yüz felci neden olur bunu anlatacağız daha sonra da yüz felcinin nedenleri ve tedavi yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

Beyinden yüzün mimik kaslarına gelen uyarıların engellenmesiyle yüz felci oluşmaktadır. Yüz felcini soğuk hava veya hava akımı tetiklemekte olup, insanlarda yüz bölgesi soğuğa ve rüzgara en sık maruz kalan vücut bölgesidir ve soğuk hava veya rüzgarla karşılaştığı için yüzdeki virüslerin aktif hale gelmektedir, bu virüslerinde sinir uçlarında ödem oluşturarak yüz felcine sebep oluyorlar

Soğuk ve rüzgara maruz kaldıktan sonra kulak arkasında bir ağrıyı takip ederek ortaya çıkan yüz felcinin şiddetinin, birkaç günde daha da artabildiği bilinmektedir. Sonuç olarak yüzün mimik hareketleri istendiği gibi yapılamaz, göz kapakları kapanamaz, dudak kenarı düşer ve alın da kırıştırılamaz. Herhangi bir duysal kayıp olmamasına rağmen hastalar, yüzde hissizlikten yakınabilirler. Bazı hastalarda tatduyusunda azalma, seslere karşı aşırı hassasiyet oluşabilir. Göz kapatamamaya bağlı olarak korneada tahriş görülebilir, hastalar yemekyemeye çalışırken yüzün felçli tarafından yemekleri düşürebilirler.

Yüz Felci Nasıl İyileşir. Yüz Felcinin İyileşmesi

Yüz felci olan hastaların yüzde 60′ının bir ay içinde tamamen iyileşmekte olup, yüzde 35′inin iyileşmesi ise bir aydan fazla süre gerekmektedir.

Kalan yüzde 5 hastada yüz felcinde meydana gelen aksaklıklar kalıcı olabilir. Yüz felci bir anda olur ve daha önceden belirlenmesi mümkün değildir. Tedaviye hastalık başlangıcından sonra en kısa sürede başlanması iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Yüz felcinin tedavisinde ilaç tedavileri uygulandığı gibi yüz kasları üzerine masaj yapılması, sıcak uygulamaları, yüz kaslarını hareket ettirmek için sakız çiğnenmesi de yararlı olabilmektedir. Yüz felci olan hastalarda göz kapakları kapanamadığı için hastalarda ortaya çıkabilecek kornea hasarlarından korunmak için gözün bir tamponla kapatılması ve yapay göz damlası kullanılması da gerekebilir.

Yüz felcinden korunmak için kış dönemlerinde, yüzün soğuktan korunması gerekmektedir.

Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken bir atkı, şapka veya örtü yardımıyla yüzün korunması yüz felcine karşı alınabilecek en etkili önlemdir. Ancak yine de yüz felci gelişirse bir an önce hastaneye başvurmak ve tedavinin erken başlanması hastalığın şiddetinin ve etki süresinin azalmasına neden olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver