Yüz Estetiği-Yüz Estetik Ameliyatı Hakkında Bilgi

Aşağıda Yüz Estetiği-Yüz Estetik Ameliyatı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz Estetiği-Yüz Estetik Ameliyatı
yüz estetiği

yüz estetiği

Yüzümüz cilt yapısı olarak bedenimizdeki en hassas ve olumsuz etkenlere karşı dayanıksız olan cilt bölgesidir. Yüzümüz özellikle stresli yaşam tarzının ciltte meydana getirdiği harabiyet, yer çekiminin ciltte meydana getirdiği sarkma etkisi, sigara, gece yaşamı, alkol,güneş ışınları, hava kirliliği ve havadaki bir takım toksik maddeler, aşırı makyaj gibi olumsuz bir takım faktörlerin de etkisi ile zamanla yaşın ilerlemesinin etkisiyle yaşlanmaya başlar. Yüzde estetiğe ihtiyaç duyan yaşlanma belirtilerinin ciddi etkileri 30′lu yaşlardan itibaren görülmeye başlar ve 50 li yaşların ortalarında kalıcı bir hale gelebilmektedir.

 

Yüzde ortaya çıkan yaşlanma belirtileri arasında en dikkat çekenleri ise yüz kaslarında gerginliğin azalması neticesinde yüzde görülen sarkmalar, özellikle yanak ve şakaklarda görülen çökmeler ve beraberinde görülen hacim azalmaları, yüze dolgunluk veren yaş dokusunun azalması, cildin elastikiyetinin azalması ve sünmelere sarkmalara yol açması gibi önemli bir takım etkiler görülebilmektedir. Bu kalıcı belirtiler neticesinde yüzümüzdeki bağ doku özelliğini kaybederek cildin gergin ve genç yapısı gider, yerine çizgilerin belirginleştiği bir cilt ortaya çıkar.

Diğer taraftan mimik kasları da yıllarca çalıştığı için üzerini örten deri üzerindeki kıvrımlarının belirginleşmesini sağlar, böylece dinamik çizgiler de ortaya çıkmış olur. Yüz estetiği, göz çevresi ve alın çizgilerinin belirginleştiği, yanak, kaş, çene altı, ve boynun gevşeyip sarktığı, göz kapaklarındaki yağ torbacıklarının belirginleştiği bir duruma gelir ve sonuçta daha yorgun, yaşlı ve çökmüş bir görünüm alır. Yüz estetiği ameliyatını, ilerleyen yaşın bu tür etkilerini hisseden sağlıklı olan her kişiye uygulamak mümkündür. Estetik yüz germe ameliyatı ile birlikte göz kapağı estetği, estetik burun ameliyatı estetik çene büyütme, çene küçültme, çene altına liposuction, yağ ve doku injeksiyonu uygulamaları da kombine edilebilir.

Yüz estetiği açısından yüzün her kısmı ayrı ayrı ele alınır

Yüz, anatomik olarak üç farklı bölgeden oluşur ve yüz gençleştirmeye yönelik olarak yapılacak cerrahi işlem için her bölge ayrı ayrı değerlendirilir. Üst yüz, şakak bölgesi, alın ve kaşlardan oluşur, bu bölgeye uygulanan girişime estetik alın germe diyoruz. Orta yüz, yanak bölgesinden oluşur, bu bölgeye uygulanan girişime estetik yüz germe diyoruz. Alt yüz, çene altı ve boyun bölgesinden oluşur, bu bölgeye uygulanan girişime boyun germe estetiği diyoruz. Yüz üzerindeki her bölgeye tek tek ya da bir arada cerrahi girişim uygulamak mümkündür.

Zaman akıp gidiyor. Bu akışı durdurmak mümkün değil. Yüz estetiği ameliyatı, yaşlanmanızı durduracak etkiye ve güce sahip değildir. Yaşlanma, her şeye rağmen devam eden bir süreçtir ve yapılan ameliyattan sonra da devam eder. Yüz estetiği operasyonu, sadece içinde bulunduğunuz yaştan daha genç görünmenizi sağlayacak, ameliyattan 10 sene sonra da, 20 sene sonra da yüzünüzün hep aynı kalacağını sanmayın. Estetik yüz ameliyatının ardından normal görünümünü kazandığında ise yüzünüzde çarpıcı bir gençleşme dikkatinizi çekecektir.

Klasik Yüz Germe Ameliyatı (Facelift)

Genellikle 50 yaş civarında yüz derisi “bol” gelmeye başlıyor. Bir kısmı fazla gelen cilt aynı zamanda kırışıyor. Bu ameliyatta yapılan da bu deri fazlasını almak ve cildi gerginleştirmek.
Yüz germe ameliyatı neredeyse yüz yıldır yapılıyor ve bu yüzden “klasik” ameliyat olarak anılıyor. Ama son on yılda devrim niteliğinde yenilikler de oldu.

BU AMELİYATTA NE YAPILIYOR?
Cildi kumaş gibi düşünün. Kumaşınız kapladığı yastığa büyük geliyorsa ne yaparsınız? Fazla olduğunu düşündüğünüz miktarı bir kenarından kesip çıkarırsınız.
Yüz anatomisi dışarıdan göründüğünden çok daha karışık ve bu ameliyatın teknik olarak çok fazla ayrıntısı var. Ancak temel olarak yapılan kulağın yanak ile birleştiği sınırda bir kesim yaparak yanak üzerindeki deri fazlalığını çıkarmak. Bu kesim favori arkasından saçlı deri içerisine ve kulak arkasında yine saçlı deri içerisine de genellikle devam eder.
Bu ameliyat özellikle boyundaki sarkıklıkları çok iyi tedavi eder.

BU AMELİYAT KİMİN İÇİN UYGUN?
Bu ameliyat için sınır genellikle 50 yaş. 50 yaşını aşmış insanların çok büyük çoğunluğu bu ameliyattan fayda görüyor. Ancak cildi daha önce kırışmış ve sarkmış insanlar daha erken yaşta da bu ameliyatı olabiliyorlar.
Eğer aynada yanaklarınızı kulaklarınıza doğru çekerek gererseniz bu ameliyatın etkisi hakkında bir fikriniz olabilir. Özellikle boyunda sarkıklıktan şikâyetçiyseniz bu ameliyat sizi için uygun olabilir.

NE KADAR İZ KALIYOR?
Bu ameliyatta kesimler kulak önünde ve arkasında yapılacağı için buralarda bir miktar iz kalıyor. Kulak önündeki kesim eğer kulak içerisinden geçirilirse bu izin büyük bir kesimi içeride kalacağı için görülmez.
Saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerinde iz bırakmayacağını varsayabilirsiniz.
Sonuç olarak iyi yapılan bir ameliyattan sonra kalacak olan iz neredeyse belli belirsiz olur.

MİNİ FACE LİFT NEDİR?
Yapılan kesimler eğer sadece kulak önünde yapılırsa ve germe işlemi azaltılırsa bu isim veriliyor. Avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat yaparak iyileşmeyi hızlandırmak. Dezavantajı da küçük ameliyatın küçük sonuç verecek olması.
Bu benim çok nadiren yaptığım bir ameliyat. “Mini” ameliyat fikrinin kulağa hoş geldiğini ben de kabul ediyorum. Ama asıl gözüken izin zaten kulak önünde olduğunu ve saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerin de iz bırakmayacağını düşürseniz bu ameliyatı niye çok anlamlı bulmadığımı anlayabilirsiniz. Üstelik mini ameliyatlarda deriyi pot yapmaması için biraz büzüştürerek dikmek gerekir ve bu hem kalan izin daha kötü olmasına hem de kulağın biraz öne doğru çekilmesine neden olur.
Yine de çok sınırlı bir facelift’e ihtiyacınız varsa bu “mini” versiyonunu düşünebilirsiniz.

BU AMELİYAT YAŞLANMAYA BAĞLI BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZEBİLİR Mİ ?
Hayır. Bu ameliyat sadece sarkık cildinizi gerginleştirir. Orta yüz bölgesine etkisi neredeyse hiç yoktur. Yanaklarınızdaki aşağı doğru sarkıklığınız varsa bu ameliyatın endoskopik orta yüz ameliyatı ile beraber yapılması çok iyi sonuç verir.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR
Bu ameliyat sonrasında ciddi bir kanama olma ihtimali neredeyse yok. Ama olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) bazen estetik sorunlar yaratabiliyor. Bu yüzden bu ameliyattan sonra mutlaka “dren” denilen deri altındaki sıvı birikmelerini emen bir hortumu en az bir gün tutmak gerekiyor.
Enfeksiyon bu ameliyattan sonra nadir görülebilecek komplikasyonlardan. Ciddi bir enfeksiyon bu ameliyatta çok nadir oluşabilir.

Cilt kaybı, eğer sigara içiyorsanız, hele hele ameliyattan sonra bir keyif sigarası yakarsanız başınıza gelebilecek ciddi bir sorun olabilir. Bu ameliyatta cilt ince bir tabaka halinde kaldırılır ve içerisindeki kan dolaşımının deriyi beslemeye yeteceğine güvenilir. Oysa sigara kılcal damarları tıkayarak doktorunuzun ameliyatta yaptığı bu hesabı bozar. Eğer deri yeterli kan dolaşımını alamaz ise kulağa en yakın, yani kanın en zor ulaştığı yerden başlayarak mor – siyah bir renk alır. Bu da o bölgede iyileşmenin gecikeceği ve kalanizin artacağı anlamına gelir.
Saçlı deride hissizlik ve saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir.

SIK SORULAN SORULAR:

• Bu ameliyatta yüz felci riski olduğu doğru mu?
Yüzü hareket ettiren sinir kulağın önünden çıkıp yanak ve dudaklardaki kaslara dağılıyor. Bu ameliyatta da çalışılan alanlar bu dallara çok yakın. Yine de bu dallardan birinin kopması çok beklenmeyen bir şey. Ancak bu dallardan birisi, kopmasa bile bir süre tembelleşebiliyor ve bir dereceye kadar yüzde bir asimetriye sebep olabiliyor. Yine de bu oran %0,4 civarında, yani binde dört. Bu tür sorunların da %80’i kendiliğinden düzeliyor.

• Bu çok kanlı, izli ve aylarca insanı eve hapsedecek bir ameliyat değil mi?
10 – 15 sene öncesi ile bu gün arasında kullanılan teknikler açısından büyük fark var. Bu gün artık yüz germe korkulacak bir ameliyat değil. Aslında sadece deri altında yapılan, hayati yapılardan uzak yüzeysel bir ameliyat bile denilebilir. İyileşme süresi de bir hafta. Lokal anestezi ile bayıltmadan yapılabiliyor, hastanede yatmanıza gerek yok, bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Yapılan ameliyat ile ilgili bir sorun da yoksa kalan izler de belli belirsiz.
Ancak bu ameliyatın özellikle cerraha çok bağlı olduğunu bilin.

• Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer?
Bunu söylemek zordur. Bu ameliyatın ne kadar iyi ve geniş yapıldığına bağlı ve siz bu farkı ameliyattan sonra anlamayabilirsiniz.
Örneğin bu ameliyatta düzeltme işlemi kulak önünde sadece birkaç cm. yapılabileceği gibi bütün yanak boyunca dudakların içerisine kadar da yapılabilir. Aradaki fark hem ameliyatın sonucunu hem de etkisinin ne kadar süreceğini belirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver