Yutkuna Güçlüğü, Yutkunma Güçlüğü Ameliyatı, Yutkunma Güçlüğü Nasıl Tedavi Edilir

yutkunma güçlüğünün tedavisi, yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğu tedavisi,

Yutkunma güçlüğü tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yutkunma güçlüğü, besinlerin ağızda çiğnenmesini takiben yutkunma esnasında yemek borusuna geçmesi, yeme borusu içinde ilerlemesi oradan da mideye yönelmesi periyotunda husule gelen gecikme olarak tanımlanır. Başta yaşlılar olmak üzere tüm yaş grupları yutkunma zorluğu hastalığı riski altındadır. Bu rahatsızlık önce katı gıdaları yutma zorluğu ile başlar ve ilerlediğinde sıvı gıdalarında yutkunması zorlaşır.

Yutkunma güçlüğü çekme tedavisinde her hastalıkta olduğu gibi erken tanı son derece büyük bir öneme sahiptir. Hastalık erken evrelerde fark edilirse tedaviden alınacak olan sonuçta o kadar başarılı olur.

Yutkunma güçlüğü tedavisine başlamadan önce hastalığın hangi sebepten kaynaklandığına bakılır. Sorun anlaşıldığı zaman ise tedavi sürecine başlanır. Erken evrelerde fark edilen yutkunma zorluğu tedavisinde genellikle hazmı kolay olan besinlerin tüketilmesi önerilir. Beslenme ve yaşam alışkanlıklarında yapılacak olan küçük değişiklikler sorundan kurtulmanızı sağlar. Ancak ilerlemiş vakalarda yutkunma güçlüğünün yemek borusu kanserine dönüşme ihtimali yüksektir. Tümör tespit edildiğinde ise tek tedavi yolu cerrahi operasyondur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver