Yürüyüş Bozukluğu, Yürüyüş Bozukluğu Ne Demek, Yürüyüş Bozukluğu Neden Olur

yürüyüş bozukluğu nedenleri, yürüyüş ve duruş bozukluğu, yürüyüş ve hareket bozukluğu, yürüyüş ve hareket bozukluğu neden olur

Yürüyüş bozukluğu nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yanlış ayakkabı seçimleri ayak sağlığını bozduğu gibi yürüyüş ve duruş bozuklukları da yaratıyor. Görünüşü ile cezb eden ayakkabılar çoğu zaman ayakla uyum sağlamıyor. Ayağının rahatına önem göstermeyenler de bu tarz ayakkabıları giyerek yürümekte zorlanıyorlar. Bir süre sonra kişinin yürüyüşlerinde anormallik gözleniyor.

 

 

Samsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Dr. Cevdet Şahin, ayağı rahat ettirmeyen ayakkabı seçimi yapanların başlarının büyük dertte olduğunu söyledi. Dr. Şahin, doğru ayakkabı seçiminin alışkanlık hale gelmesini ve bu alışkanlığında çocuk yaşta başlamasını söyledi.

Ayakkabı seçimi yaparken öncelik model ve renk seçimi olmamalıdır. Ayakkabının ayağınızı rahat ettirmesi ve ayakkabının doğal malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Marka ve görünüşe aldanıp ayak sağlığınızı hiçe saymamalısınız. Ayak sağlığınız için ayak kubbesini koruyan ve boşlukları olan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Bu kriterlere önem vermeyenlerin birçoğunda yürüyüş ve duruş bozukluğu meydana gelmektedir. Ayakkabının ayağa sığmaması büyük rahatsızlık verir ve sorunlara yol açar. Tırnak batması ve ayak kubbesinde bozulmalar meydana gelir. Ayak kubbesinin bozulması yürüyüş bozukluğunun en önemli sebebidir.

Yürüyüş bozukluğu yaşayanlar hızlı yürümekte de zorlanırlar. Yürürken ayak ağrıları çekebilir ve tempolu bir şekilde yürüyemezler. Yürüyüş bozukluğu sorununu düzeltmek elbette mümkün. Bunun için ayağınızı rahat ettiren, ayağınızın en uzun parmağıyla ayakkabı arasında en az 1 cm boşluk olan ve doğal malzeme kullanılmış ayakkabıları tercih edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver