Yüksek tansiyonu doğal yollarla düşürme-Prehipertansiyonu İlaçsız Olarak Tedavi Etmek Mümkün mü Hakkında Bilgi

Aşağıda Yüksek tansiyonu doğal yollarla düşürme-Prehipertansiyonu İlaçsız Olarak Tedavi Etmek Mümkün mü ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek tansiyonu doğal yollarla düşürme-Prehipertansiyonu İlaçsız Olarak Tedavi Etmek Mümkün mü

Yüksek tansiyon tedavi edilmez ise beyin kanamasına kadar uzanabilen ciddi sağlık sorunlarının öncüsü olabilmektedir. Yüksek tansiyon çoğunlukla ilaçla tedavi edilebilen bir sorun olmakla birlikte doğal ve bitkisel yollarla da tedavisi mümkündür.

Yüksek tansiyon herkesin önemli bir sorunudur. Normal değeri 120/80 mm Hg olmalıdır, eğer 140/90 ve üzerinde ise tehlikeli olabilir. Bu aralık prehipertansiyon aralığıdır. Koroner damar tıkanmaları, felç, kalp krizi, inme gibi birçok soruna yol açar. Stressiz, egzersizli ve sağlıklı beslenme gerçekleştirilen hayatlarda bu gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Peki prehipertansiyonu ilaçlar olmadan nasıl önleriz?

Egzersiz seçenekleri. İnsanlar kilolu olmasalar dahi, düzenli egzersiz yapmalıdır. Gün içinde daha fazla fiziksel aktivite gerçekleştirmelidirler. Örneğin asansör yerine merdiven kullanılabilir, bir önceki durakta inilip yürünebilir. Arabayla bir yere gitmek yerine yürünebilir, çocuklarla oynanabilir. Kalori azaltmanın yanı sıra kan basıncını yani tansiyonu düşürür. Daha fazla kalori yakın ve sigarayı bırakın.

Tuz hassasiyetinizi ölçün. Tuz tüketilince kan basıncında bir artış görülür. Daha düşük sodyumlu bir diyet uygulamanız gerekir. Meyve ve sebzeler, düşük yağlı süt ürünleri içeren Akdeniz diyeti tarzı beslenin ve mutlaka tuzu azaltın. Hazır gıdalarda ve dışarı yemeklerinde tuz fazla miktardadır.

Daha fazla potasyum alın. Yeterli potasyum alınırsa kan basıncı da düşer. Günde ortalama 2000 mg alınmalıdır. Kavun, muz, portakal suyu, havuç, yağsız süt ve yoğurt iyi potasyum kaynaklarıdır. Tuzu azaltın, potasyumu artırın.

Aşırıya kaçmadan alkol tüketilebilir. Günde bir kadeh şarap veya 1-2 bardak biranın zararı olmaz. Sağlıklı kalp için yapılan araştırmalarda ılımlı alkol tüketimi yararlıdır. Ilımlı miktarlarda tansiyon ve kalbe iyi gelirken aşırıya kaçıldığında ise tam aksi bir durum söz konusudur.

Sigara içmeyin. Kan basıncını yükselten bir etmendir. Günde birkaç paket içenler için ölümcül riskleri vardır. 1-2 saat içinde tansiyonu yükseltir. Kalp hastalıkları, inme, hipertansiyona sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver