Yiyerek Zayıflamak İçin Kalori Yoğunluğu Düşük Besinler Tüketmek Hakkında Bilgi

Aşağıda Yiyerek Zayıflamak İçin Kalori Yoğunluğu Düşük Besinler Tüketmek ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yiyerek Zayıflamak İçin Kalori Yoğunluğu Düşük Besinler Tüketmek

kalori yoğunluğu

kalori yoğunluğu

Bir çoğumuzun zayıflama ve sağlıklı beslenme konusunda en fazla merak ettiği sorulardan bir tanesi de “yiyerek nasıl zayıflarım” dır. Yani kilo verme ile geleneksel olarak ilişkilendirilen şey aç kalma pahasına az yemek ve yediklerimize içtiklerimize dikkat etmektir. Peki zayıflamak istiyorum diyenler için aç kalmak gerçekten bir kader midir? Bu sorunun cevabını arayan bilim insanları, kalori yoğunluğu adı verilen bir kavram üzerinde yoğunlaşıyorlar. Nedir bu kalori yoğunluğu meselesi? Şöyle açıklayalım. Bazı yiyecekler kalori bakımından daha yoğun bir içeriğe sahipken bazı besinler ise besleyicilik değeri yüksek ancak kalori bakımından daha düşük bir değere sahiptir.

Tamamıyla daha az kalorili besinler tüketerek daha çok ye­mek için ne yapılabilir? Soru çok karmaşık görünebilir, halbuki cevabı oldukça mantıklıdır. Sistematik bir şekilde kalori yoğun­luğu düşük gıdalar tüketmeyi seçmeye dayanır.

Kalori yoğunluğu belirtilirken gıdalarda 100 gr olarak ele alı­nır. Bu en az “0″ olur (su, çay) ve maksimum olarak da 900′dür (yağ). Kalori yoğunluğu arttıkça daha çok dikkat edilmesi gere­kir. Besinler için tersi kullanılırken, kalori yoğunluğu içten düşürülmeye başlanır. Kısacası, kalori yoğunluğu az olan besinler ne sağlığı ne de dengeyi tehdit etmeksizin irade dahilinde tüketilir. Onların sayesinde daha çok besin, ama daha az kalori tüketilir. Okinavva’da, kalori yoğunluğu yüksek ve çok yüksek olan bu iki grubun gıdalarından hemen hemen hiç tüketilmez. Bunun nedeni nitelik olarak çok zayıf olmalarıdır. Okinavva’lılar yalnız­ca düşük ve çok düşük yoğunlukları olan bu besin gruplarından yerler. Bu durumun diğer bir nedeni de büyük oranda kalori yo­ğunluğu az olan besinlerin aykırı biçimde daha çok mikrobesinler içermesidir, (vitaminler, mineraller) O halde denebilir ki bunlar güçlü ve yoğun bir beslenme tablolar sunarlar. Tam ter­sine, kalori yoğunluğu yüksek olan besinlerin genel olarak mikrobesinleri azdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver