Yılmaz Güneyden aşk sözleri Yılmaz Güney devrimci sözleri Yılmaz Güney güzel sözleri

Yılmaz Güney güzel sözleri,

 

Bu makalemizde en güzel Yılmaz Güney’e ait aşk sözleri, devrimci sözlere ulaşabilirsiniz. Çirkin Kral lakabı ile tanınan Yılmaz Güney sözleri.

Sponsorlu Bağlantılar

Yılmaz Güney’in gerçek adı Yılmaz Pütün’dür. Kendi ifadesine göre Pütün kırılması zor sert meyve çekirdeği demektir. 1937 yılında, topraksız bir köylü ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası Siverekli ve annesi Vartolu’dur. Kendisi aslen Siverekli’dir. Adana’da yetişmiş büyümüştür.

Yılmaz Güney (Çirkin Kral) Sözleri

En zor en imkansız zamanda dahi başarıya gitmenin tek yolu çalışmaktır.
Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.
Hayatın iyi, uslu bir seyircisi olmaktansa hayatın içinde başarısız bir adam olmak bin kere daha iyidir. İyi bir boks seyircisi olmaktansa, kötü bir boksör olmayı göze almak daha iyidir.
İçimi yalayıp geçen hüzün geride mutlu düşler bırakıyor sevgili.
Ben kimsenin canını yakmadım; onlar benim ateş olduğumu bile bile geldiler.
Ben bir kavga adamıyım. Sinemam da bir kavganın, halkımın kurtuluş kavgasının sinemasıdır.
Güzellik Bir Bütünün Sonucudur. Bunun İçin Kolay Görülmez, Kolay Varılmaz, Kolay Anlaşılmaz.
On binlerce, milyonlarca insan beni izler hedefim onların sevgisine layık olmak, farkında olmadıkları; şeyleri göstermek, onları uykularından uyandıracak filmler yaparak onları toplumsal mücadeleye katmak için çalışırım.
Unutmak zaman ister demiştim,yanılmışım. Zaman değil yürek istiyormuş. O da sende kaldı.
Hayat bize mutlu olma şansı vermedi sevgili.
Pardösüsü olanlar kışı özlerdi. Ekmeği olanlar akşamı, Uykusu olanlar geceyi beklerdi. Ölüm beni çağırıyor.
Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.
Hayatı kendim için yaşamıyorum. ve korkmuyorum hiç birşeyden. başıma gelecekleri de biliyorum.Herşeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.
Asıl hapishane insanın kafasında yarattığı hapishanedir. Hayatı sınırlayan hapishane odur ki, ilk fırsatta yıkılmalıdır. Dünyayı daha iyi kavrayabilmek için.
Bir köpeğin dostluğu, bir dostun köpekliğinden iyidir.
Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz, ya da bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boyun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.
Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.
Her şeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü. Biz öleceğiz ama çocuklarımız bırakacağımız mirası taşıyacaklar yüreklerinde. Ve onların yürekleri bizim altında ezildiğimiz korkuları taşımayacak.
Biz de bilirdik sevgiliye karanfil almasını lakin aç idik. Yedik karanfil parasını.
Bir köle olarak yaşamaktansa, özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.
İnsanları taş duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düşüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır.
Ülkemden ayrılışım, özgür olmak, yaşamak istediğimden ötürü değil, özgürlük ve demokrasi kavgasına daha etkin ve aktif bir biçimde katilabilmek içindir.
Arkadaşlar! Dışarı da bir şeyler oluyor farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?
Baylar, korkunuzu, telaşınızı anlıyoruz. Bugün otlandığınız toprakları, fabrikaları madenleri korumak için her türlü vahşete hazırsınız. Ama bilmelisiniz ki, korkunun ecele faydası yoktur ve hiçbir vahşet bizi haklı davamızdan caydıramayacaktır.
Eğer bir toplumda, devrim ve toplumsal değişim için koşullar olgunlaşmışsa, ama bu toplumsal değişimi gerçekleştirecek bir güç yoksa, o toplum için için çürümeye başlar.

Sizde Yılmaz Güney’e ait sözleri yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler: :
yilmaz guney, güzel sözler, çirkin kral, güzel sözler vikipedi, en güzel aşk şiirleri vikepi, güzel aşk sözler, devrimci resimli sözler

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver