Yer Fıstığı Nedir Nerede Yetişir Hangi Bölgelerde Yetişir Hakkında Bilgi

Yer Fıstığı Nedir Nerede Yetişir Hangi Bölgelerde Yetişir

Yer Fıstığı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Yer Fıstığı Nedir, Yer Fıstığı Ne Anlama Gelir, Yer Fıstığı Ne Demektir, Yer Fıstığı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yer Fıstığı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yer Fıstığı Anlamı

Yer Fıstığı Nedir Nerede Yetişir Hangi Bölgelerde Yetişir
Arachis hypogaea. Baklagiller (Fabaceae) familyasından değerli bir yağ bitkisi ve bunun yağlı tohumlarına verilen ad. Çiçekleri döllendikten sonra toprağa gömülerek meyve veren bir tarım bitkisi olan yer fıstığı, Güney Amerika kökenlidir. 45-60 cm boyundadır. Bir sıcak iklim bitkisi olan yer fıstığı, büyüme mevsimi boyunca en az beş ay süreyle sıcak havaya ve metre kareye yaklaşık 600 mm yağışa gereksinim duyar. Hindistan, Çin, Batı Afrika ülkeleri ve ABD, dünyadaki yer fıstığı üretiminde ilk sıraları almaktadır. Türkiye’deki yer fıstığı üretiminin büyük bir bölümü Akdeniz Bölgesi’nde yapılır. Adana, Gazi Antep, Hatay, Kahraman Maraş ve Aydın, Türkiye’de en fazla yer fıstığı üretiminin yapıldığı illerdir.

Konu ile ilgili aramalar: Yer Fıstığı Nedir Yer Fıstığı ödev ara Yer Fıstığı kelime anlamı Yer Fıstığı sözlükte ara Yer Fıstığı ansiklopedi bilgi bankası ara Yer Fıstığı ne demek Yer Fıstığı neye denir

Yer Fıstığı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver