Yenidoğan Bebeğin Kemik ve Diş Gelişimi

Yeni doğmuş bebeğin kemik ve diş gelişimi

Yeni doğanın kemikleri kıkırdak halindedir. Kemikleşme zamanla gerçekleşir. Bu durum röntgen filmlerinde açıkça görülür. Bu filmler aracılığı ile bebeğin kemik gelişimi ve ileride ki dönemde de kemik olgunlaşması hakkında bilgi sağlanır.

Doğumda baş çevresi göğüs çevresinden, bir yaşında da göğüs çevresi baş çevresinden büyüktür. Doğumda baş çevresinin göğüs çevresinden 2,5 cm’den küçük ya da büyük olması durumu anormallik belirtisi olarak dikkatle değerlendirilmelidir.

Bebeklerde süt dişlerinin çıkışı beslenme, genetik vb. durumdan etkilenir ve genellikle 5-9. aylar arasında ilk alt orta kesici dişler sonra üst orta kesici dişler çıkar. Bir yaşında genellikle bebeğin 6-8 dişi vardır. Bebeklerde diş çıkarma sırasında huzursuzluk ve ateş görülebilir. Diş çıkarma ayı ve düzeni bebeğin sağlığı ve kemik gelişimi ile direk ilişkili değildir.

bebeklerde diş çıkarma

Genellikle 6-7. ayda alt çenede ilk dişler (ön kesici) çıkar.

bebeğin diş çıkarma sırası

İlk ön kesici dişleri üst ön kesici dişler izler.
çocuğun diş çıkarma sırası

Bir yaşında çocuğun yaklaşık 7-8 dişi vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Süt dişleri 6-7 yaş dolaylarında yerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. Diş sağlığı ve temizliğine küçük yaştan itibaren dikkat edilmelidir. Günde iki kez diş fırçalama alışkanlık haline getirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver