Yeni Trafik Cezaları Kaç TL Oldu 2013 Trafik Cezaları 2013 Trafik Cezaları Fiyatları

2013 Trafik Cezaları Fiyatları,

 

Sürücüler bu haberimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. 2013 yılı itibari ile trafik cezaları zamlı bir şekilde karşınıza çıkabilir. Bu makalemiz de 2013 yılında hangi trafik cezasına ne kadar tl ödeyeceğinizi sizlerle paylaşacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2013 yılında trafikle ilgili hangi suça ne kadar para cezası kesileceğine ilişkin listeyi güncelleyerek ilgili birimlere gönderdi. Kırmızı ışıktan hıza; ehliyetsiz araç kullanmaktan telefonla konuşmaya; korsan taksiye binmekten kaza yerinden ayrılmaya kadar sürücüler, yolcular, yayalar, sigorta şirketleri ile trafiği engelleyecek şekilde ev veya işyeri önünde izinsiz çalışma yapanlara kadar 170 ayrı suçun yeni cezası belli oldu. Karayolları ve Trafik Kanunu gereği, her yıl yeniden değerleme oranında artan trafik cezaları, bu yıl yüzde 7.8 oranında güncellendi.

2013 Yılı Yeni Trafik Cezaları A’dan Z’ye

Aracın içinde görüşü engelleyecek veya kaza halinde araç içindekiler için tehlike olabilecek sus, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olanlar ile gürültülü ve yüksek dumanlı egsoz taktırmak. 166 tl.
11 yaşını bitirmeden bisiklet kullanmak, 13 yaşını bitirmeden motorsuz taşıt kullanmak ve hayvanları tevdi etmek 77 tl. Bu ceza hem kullanana hem de kullandıranlara veriliyor. Bisiklet ve motosikletlerin arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmek; oturma yerine birden fazla kişi bindirmek 166 tl.
Korsan araçlarla yolcu taşımak ilk seferde 2 bin 100 tl; tekrarı halinde 3 bin 500 tl. Korsan taksi, dolmuş, otobüs gibi araçlara binen yolculara ise 233 lira para cezası kesilecek.
Aracına izin almaksızın reklam, yazı, işaret, resim, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanım bulundurmak 77 tl.
Resmi olmayan araç plakalarını, resmi araç plakası renginde boyatmak 166 tl.
Park, fren ve dönüş ışıklarının bozuk veya teknik şartlara uygun olmaması 77 tl.
Araçların muayene süresini geçirmek 77 tl.
Sağa ve sola dönüşlerde kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere, ilk geçiş hakkını vermemek 77 tl.
Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak 77 tl.
İki yönlü yollarda, karşıdan gelen araçların geçişini zorlaştıran bir durum varsa geçişi kolaylaştırmak için aracını sağ kenara yanaştırmamak, gerektiğinde sağa yanaşıp durmamak; dağlık ve dik yokuşlu karayollarında karşılaşma halinde güvenli geçişi sağlamak için inen araçların önceden sığınma cebine girmemesi, cep yoksa sağa yanaşıp durmaması, gerektiğinde geri gitmemesi 77 tl para, 15 puan cezası.
Araç kullanırken sürücü belgelerini yanında bulundurmamak 166 tl.
Ehliyetsiz araç kullanmak veya kullanılmasına izin vermek 343 tl.
B,C ve E sınıfı sürücü belgesi olanlar; araçlarına 750 kg’ın üzerinde römork takarak kullanmak veya kullandırmak 343 tl.
Sürücü belgesi sınıfına göre, yetkisi olanlar dışındaki araçları kullanmak 343 tl.
Sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge vermek 877 tl.
kamet adresi değişikliklerini tescil kuruluşuna 30 gün içinde bildirmemek 166 tl.
Sis lambalarını, sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak 77 tl.
Yönetmelikteki esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmak 77 tl.
Taşıma sınırı üzerinde yolcu alan sürücülere 62 tl para cezası, 10 ceza puanı verilirken; fazla yolcuların en yakın yerleşim biriminde indirilmesi gerekiyor. Buna ilişkin bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait bulunuyor.
Araç dışına yolcu bindirmek 639 tl.
Yük ağırlığını yüzde 5 ila 10 aralığında aşmak 639 tl. Yüzde 15 fazlasına kadar aşmak bin 279 tl. Yüzde 20′sine kadar aşmak bin 918 tl; yüzde 25 fazlasına kadar aşmak 2 bin 560 tl; yüzde 25′ten fazla aşmak 3 bin 839 tl; azami yük ağırlığı aşılmamış olsa bile azami dingil ağırlığını aşmak 639 tl.
Aksine bir işaret bulunmadıkça araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından; çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritte sürmemek 166 tl.
Diğer araçları riske atacak şekilde tehlikeli şerit değiştirmek 166 tl.
Yetkili kişilerin işaretlerine uymamak 166 tl.
Araç takip mesafesine uymamak 77 tl.
Kırmızı ışık kurallarına uymamak 166 tl.
Araç hızını yaya geçitlerine, dönemeçlere, tepelere, alt geçitlere, tünellere, köprülere, yol yapım ve onarım çalışması olan yerlere yaklaşırken azaltmamak 77 tl.
Konvoy halinde araç kullanırken diğer araçların güvenle girebilecekleri mesafeyi bırakmamak 77 tl.
Yönetmelikte belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullananlara ilk seferde 700 tl. İkinci seferde 877 tl. 3 ve üçten fazlasında bin 407 tl. Bu kişilerden ikinci kez bu cezayı alanlara, Sağlık Bakanlığı’nca sürücü davranışını geliştirme eğitimi veriliyor. Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlara ehliyetleri, süre bitimini takiben geri veriliyor.
Üç ve üçten fazlasında ise sürücüler psikoteknik değerlendirmeye ve psikayatri muayenesine tabi tutuluyor. Bu muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade ediliyor.
Uyuşturucu veya keyif verici madde alarak araç kullananlara bin 407 tl para cezası verilirken; sürücü belgesi süresiz olarak alınıyor.
Hız sınırını yüzde 10 ila 30 arasında aşmak. 166 tl ve 10 ceza puanı. Hız sınırını yüzde 30′dan fazla aşmak ise 343 tl para ve 15 ceza puanı veriliyor. 1 yıl içinde hız sınırını 5 defa ihlal edenlerin sürücü belgesi geri alınıyor. Sürenin sonunda, psikoteknik değerlendirme ve psikiyatrik muayenenin ardından sürücü belgesi almasında sakınca görülmeyenlere belgeleri iade ediliyor.
Araçların hızlarını, aracın yük ve teknik özelliğine, hava ve trafik koşullarına göre ayarlamamak 77 tl.
Kaza mahalinde durmamak ve trafik güveniliği için gerekli tedbirleri almamak 166 tl.
Kazayı yetkililere bildirmemek, kaza yerinden ayrılmak 166 tl.
Zorunlu sigorta yaptırmamak 77 tl.
Araçlarını zorunlu bir neden olmadıkça, diğer araçların ilerleyişine engel olacak şekilde veya belirtilen hız sınırının altında sürmek; gereksiz yere ani yavaşlamak 77 tl.
Otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak 77 tl. Otobüs duraklarını gösteren levhalara her iki yönden 15 metrelik mesafe içinde park etmek 77 tl.
Yanlış yere park etmek 77 tl.
Yangın musluklarını engelleyecek şekilde her iki yönden 5 metre mesafe içinde park etmek 77 tl.
Gözleri görmeyen ve yönetmelikte belirtilen özel işaret taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerektiğinde durmamaları ve yardımcı olmamaları 166 tl.
Taşıt yolu özürinde özürlülerin aracı için ayrılmış park yerlerinde park etmek 154 tl.
Taşıt trafiğini tehlikeye atacak şekilde taşıt yolunda yürümek 77 tl. Okul, hastane gibi yayalar için ışıklı işaretler olduğu halde bu işaretlere uymayan yayalara 77 tl.
Karşıdan karşıya geçişlerde işaretlere uymayan yayalara 77 tl.
Saygısız araç kullanmak, araçtan çöp atmak, seyir halinde telefon kullanmak 77 tl.
Emniyet kemeri takmamak 77 tl.
Radarların yerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları üretmek veya ithal etmek 2 milyon 120 bin liradan 3 milyon 535 bin liraya kadar para cezası. Bu cihazları araçlarında bulunduran sürücülere ise bin 407 liradan 2 bin 120 liraya kadar para cezası.

Etiketler: :
2013 trafik cezaları, hızdan cezakaç para, trafik cezaları vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver