Yeni Tc Kimlik Kartı

Çipli Yeni Tc Çipli Yeni Tc Kimlik Hazır Başvuru Nasıl Yaparız

TC kimliklerine getirilen çipli akıllı özellik ile nüfus cüzdanlarında yeni bir dönemin hazırlıkları başlıyor. Eski kimlik kartları yenisi ile nasıl değiştirilecek, başvuru nasıl yapılacak. . .İşte Yeni nesil hüviyet nasıl alınır? sorusunun cevabı. .
Akıllı kimlik kartları nüfus cüzdanları komple değişiyor ve kimliklerde yeni bir döneme giriliyor.Tek kart tek şifre uygulamasının da başlamasını sağlayacak olan bu sistemde sağlık karnesi, nufus cüzdanı, ehliyet, pasaport vs pek çok belge tek bir kartta toplanacak.
Vatandaş elektronik ortamda kimlik doğrulama yapılabilecek. Hastane, banka, noter, internet, kredi kartları hariç master ve visa kartı gibi her alanda kullanılabilecek
Özelliği Ne?
Yeni kimlik kartlarıyla e-devlet kapsamında tüm işlemler yapabilecek, e-imza atılabilecek, atmlerden para çekilebilecek, hatta pasaport olarak da kullanabilecek
Uygulama pilot bölge olarak belirlenen Boluda kullanılıyordu. Buradaki gözlem ve raporların sonuçların neticeye ulaşması ile birlikte tüm yurtta uygulamaya geçilebileceği konuşuluyor. Hatta 2012 yılında tüm illerde kullanımının zorunlu hale getirilmesi öngörülüyor.
Yeni nesil çipli nüfus cüzdanı başvurusu nereye nasıl yapılır?
Türkiye Cumhuriyeti ( T.C. ) kimliklerini yenilemek, değiştirmek için bulunduğunuz bölgedeki ilgili kuruma ( nüfus işleri müdürlüpü ) şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir. ( Bu arada nüfus işleri müdürlüğü belediyede veya valilik binasında olabilir ). Giderken eski kimliğinizin yanında 2 adet de fotoğraf götürmeniz gerekmektedir. Ardından sıraya girip ilgili memura başvuruda bulunuyorsunuz. .

Sponsorlu Bağlantılar

E-kimlik, elektronik ortamda tek kart ve tek şifre ile her şeye kolayca ulaşma imkanı sağlıyor. Bankalar dahil birçok bilgiyi içinde bulunduran e-kimlik akıllı kartı kimlik sahteciliğinden kaynaklanan vatandaş mağduriyetlerinin de önüne geçmesi planlanıyor. E-devlet ve e-ticaret gibi tüm hizmetlere kimlik kartı ile ulaşılabilerek e-imza atılabilecek. Ayrıca e-kimlik akıllı kartı vizesiz gidilebilecek her yerde “seyahat belgesi” olarak kullanılabilir hale gelecek. Usulsüzlük, yolsuzluk gibi suçların önüne geçmekte büyük avantajlar sağlayacak olan e-kimlik akıllı kartı ile birlikte kurumlar vatandaştan emin olup hak sahipliği denetimi kolay yapılabilecek.
PİLOT UYGULAMA Bolu’DA YAPILMAYA BAŞLANMIŞTI

İlk olarak Bolu’da 220 bin kişiye e-kimlik kartı dağıtan TÜBİTAK, tüm süreçleri başarıyla sonuçlandırdı. Tüm Türkiye’de e-kimliğin hayata geçirilmesi için gün sayılıyor. E-devlet icra kurulu toplantısının ardından e-kimlik kartının yaygınlaşması amacıyla düğmeye basılacak.

Bolu’da tarlada çalışan insanların parmak izleri kaybolunca TÜBİTAK çareyi damar izinde buldu. İnsanların krem kullanarak veya çalıştıkları için parmak izlerinin kaybolmasına önlem olarak damar izine başvuruldu. Bolu’dan olumlu tepkiler alan TÜBİTAK, 2012 yılında bu uygulamayı tüm Türkiye’de başlatmak istiyor.

Tamamen yerli yazılımlarla üretilen e-kimlik akıllı kartını da almak çok kolay. Vatandaşlar nüfus cüzdanları ve bir fotoğraf ile birlikte en yakın nüfus müdürlüğüne başvurarak yeni e-kimlik kartına sahip olabilecek. Vatandaş nüfus müdürlüğüne gittiğinde kendisine ilk önce 6 haneli bir şifre verilecek. Daha sonra vatandaşın adresine e-kimlik akıllı kartları postalanacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver