Yeni Doğan Bebeklerde Sık Görülen Sorunlar

Yenidoğanda sık karşılaşılan durumlar

Yeni doğanda sık görülen sorunları bilip duyarlı olmak erken dönemde gereken tıbbı müdahalenin yapılmasını sağlamak bebeğin hayatını kurtarabilir ya da ömür boyu sakat kalmasını önleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Doğum esnasında çeşitli nedenlerle oluşan bozukluklardır. Bunlar şişlik, deri altına kan ve su toplaması, kas içine kanama, kafatası kırıkları ve kafa içi kanamalarıdır.

2. Sinir sistemi problemleri doğum eylemindeki baskı ve darbelerle zedelenmesi sonucu ortaya çıkar.

3. Havale ve istemsiz hareketler (konvülsiyon)

4. Sarılık (hiperbilirubinemi) Yeni doğanda ilk 24 saat içinde görülürse nedeni kan uyuşmazlığı olabilir. Eğer 3. gün ortaya çıkıp deri ve göz akında sarılık gözlenirse fizyolojik sarılıktır.

5. Hipoglisemi (Kan şekerinin düşük olması)

6. Kusma sindirim sistemindeki bozuklukları, tıkanıklıkları ifade edeceği için yeni doğandaki kusmalar hayati önem taşır. Beslenmeden hemen sonraki sonraki bir miktar sütün akması kusma olarak değerlendirilmemelidir.

7. Solunum güçlüğü, hızlı, hırıltılı inlemeli solunum ile beraber morarma, göğüs kafesinde çekilme yenidoğanda ölüm nedenleri arasında yer aldığından vakit geçirilmeden hastaneye götürülmelidir.

8. Enfeksiyon: Özellikle düşük doğum ağırlıklı ve prematüre bebeklerde enfeksiyonlar çok çabuk gelişir. Yeni doğanda bağışıklık sistemi yeterince gelişmediğinden hayati tehlike yaratabilir.

9. Doğumsal kalça çıkıklığı

10. Dış genital yapının cinsiyete uygun olmaması

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver