Yemekten Sonra Karın Ağrısı, Yemekten Sonra Karın Ağrısı Neden Olur, Yemekten Sonra Karın Ağrısı Nedenleri

yemekten sonra mide ağrısı, yemekten sonra mide ağrısı çekiyorum ne yapmalıyım, yemekten sonra mide ağrısı için ne yapılmalı, yemekten sonra mide ağrısı neden olur

Yemekten sonra mide ağrısı nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşın ilerlemesi ile birlikte hastalıkların görülme olasılığı da arttığı için, mide rahatsızlıklarının da arıtışı söz konusudur. Bilhassa ileri yaşlarda sıkça yaşanan bir sorun vardır ki o’da, yemek sonrası mide ağrılarıdır. Yemeğin ardından meydana çıkan mide ağrısının altında çoğu zaman ülser yatsa da, mide kanseri gibi ciddi bir hastalıkta olasılıklar arasındadır.

 

Beslenme sırasında tüketilen besinler mide asidini arttırabilir ve ülseri azdırabilir. Bu durumda kişi midesinde ağrı hisseder. Yemek yerken hemen doygunluk hissediyor, yemeğin ardından kusma ve bulantı şikayetleriniz oluyorsa, bunun sebebi ülserin o iki parmak bağırsağının çıkışını kapamasıdır.

Yemeğin ardından mide ağrısı görülmesinin bir başka nedeni de, damar tıkanıklığıdır. Tıpkı kalp-damar tıkanıklığına benzer. Ama bu tıkanıklık bağırsak damarlarında meydana gelen bir tıkanıklıktır. Öğün arasında bu damarlar kan ihtiyacı duyarlar. Yeteri kadar yemek yemeyen ya da hemen doyan kişilerde damarlar tarafından bu kan ihtiyacı karşılanamamaktadır. İşte bu yüzden ağrılar hissedilmektedir.

En çok korkutan neden ise, mide kanseridir. Yemekten sonra mide ağrısının nedeni mide kanseri de olabilir. Herhangi bir mide ve karın ağrısı şikayetlerinizde muhakkak Gastroenteroloji bölüm doktoruna başvurmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver