Yemek Sonrası Şişkinlik, Yemek Sonrası Şişkinlik Nedenleri, Yemekten Sonra Neden Şişkinlik Olur

yemekten sonra şişkinliğin nedeni, yemekten sonra şişkinlik, yemekten sonra şişkinlik nedenleri, yemekten sonra şişkinlik olması

Yemekten sonra şişkinlik neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Erkeklere nispeten kadınlarda daha çok meydana gelen bir sağlık sorunu olan şişkinlik, ekseri yemelerden sonra görülen şişkinlik  muayyen bir süre sonra geçmekte, lakin kimisi için gün boyu devam eden, geçmek bilmeyen ve ciddi rahatsızlık veren bir problem olmaktadır. Şayet yemeklerden sonra çıkan bir şişkinlik ise ciddi bir sorun olmadığını, yediğiniz besinlerden kaynaklandığını; ancak daimi devam eden bir şişkinlik ise altında yatan başka sebepler olduğunu bilmelisiniz.

 

Yemeklerden sonra görülen şişkinlikler için uzmanlar, beslenme esnasında tüketilen yiyeceklerin payı olduğunu söylemekteler. Gaz yapan besinleri fazlaca tüketmekten, aşırı tuz kullanımından ve vücudun su toplamasından dolayı yemeklerden sonra şişkinlik problemi yaşanmaktadır. Bunun için doktorların önerisi, eğer sadece yemekten sonra şişkinlik ortaya çıkıyorsa yediğiniz yiyeceklerin bir listesini yapmanız ve o yiyecekleri daha az tüketmenizdir. Beslenmenize dikkat ederek şişkinliğe yol açan yiyecekleri beslenme programınızdan çıkarmanız veya azaltmanız gerekir.

Yemeklerde kullanılan tuz miktarı da şişkinliğe yol açtığı için özellikle fast food ürünlerinde kullanıla aşırı sodyum şişkinliğin en büyük sebebidir. İşlenmiş gıdaları tüketmemeniz şişkinlik sorununu azaltacaktır.

Yemeklerden sonra görülen şişkinlik beslenmenize dikkat etmenize rağmen geçmek bilmiyorsa, bu duruma sebep olan başka bir sorunun varlığı söz konusu olabileceği için, bir hekime danışmalı ve muayene olmalısınız. Beslenmeye dikkat edilmesine rağmen geçmeyen şişkinliklerin sebebi çölyak hastalığı veya glüten intoleransı rahatsızlığı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver