Yemek Sonrası Ne Yapmalı, Yemek Sonrası Yapılması Gerekenler, Yemekten Sonra Ne Yapmalı

yemekten sonra neler yapılmalı, yemekten sonra yapılması gereken şeyler, yemekten sonra yapılması gerekenler,

Yemekten sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yemek yedikten sonra hemen hemen hepimiz yanlış olduğu bilmeden türlü türlü davranışlarda bulunur ve yine bilmeden sağlığımızı tehlike altına atarız. Oysa ki yemek yedikten sonra nelerin yapılmasının sakıncalı olduğunu, nelerin de sağlığımızı olumlu etkilediğini bilirsek daha kaliteli bir yaşam sürmüş olabiliriz. Uzmanların önerilerinden yola çıkarak yemekten sonra yapılması gerekenler nelerdir sizler için hazırladık.


Öncelikle yemek yedikten sonra yapılması yanlış olan hareketlerden bahsedelim ve hemen ardından da yemek sonrası ne yapmalı gerektiğine değineceğiz.

Sigara tiryakileri yemek yedikten sonra hemen sigara yakarlar. Oysa bu davranış çok çok tehlikelidir. Yemek yedikten sonra bir sigara yakmak on sigara yakmaya bedeldir. Bu nedenle yemek sonrası bir saat beklemeli ondan sonra sigara içilmelidir.

Yemeği yedikten hemen sonra meyve yenmesi de aslında sakıncalıdır. Çünkü meyve midenin havayla şişmesine neden olur ve şişkinlik yaparak rahatsızlık verir. Yemekten hemen sonra çay içilmesi, banyo yapılması, uyunması, yürüyüş yapılması sağlık için sakıncalı davranışlardır.

Yemekten sonra yapılması gereken şeyler

 

  • Yemek yedikten bir saat sonra sigara içilmeli.
  • Yemek yedikten bir saat sonra meyve yenmeli.
  • Yemek yenildikten iki saat sonra yürüyüşe çıkın.
  • Yemek yedikten bir saat sonra duş alınabilir.
  • Yemek yedikten bir saat sonra meyve çayı içilebilir.
  • Yemekten sonra bir saat oturun.
  • Sponsorlu Bağlantılar

    Cevap Ver