Yemek Borusu Kanseri Ameliyatı, Yemek Borusu Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır, Yemek Borusu Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

yemek borusu kanseri tedavisi, yemek borusu kanseri ve tedavisi, ,

Yemek borusu kanserinin tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yemek borusu kanseri ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde husule gelmekte ve bunun sebebi de geleneksel yemek alışkanlıklarıdır. Beslenme alışkanlığı yemek borusu kanserinin görülme riskinde büyük rol oynar. Ciddi bir rahatsızlık olan yeme borusu kanseri yaşam kalitesini düşüren bir sağlık problemidir ve tedavisi şarttır.

Yemek borusu kanserinin en sık rastlandığı kişiler ise sık alkol tüketen ve uzun süre sigara kullananlardır. Yemek borusu kanseri olan hastaların birçoğu öncelikle yutkunma güçlüğü çekerler. Başlarda katı gıdaları yutkunmada zorlanan hastalar bu sorunu önemsemediklerinde sıvı gıdaları da yutkunmakta zorlanırlar. Bu şikayetler yemek borusu kanseri olduğuna işarettir. Bu şikayetlerle hekime başvuran hastalara bilgisayarlı tomografi uygulanır ve hastalığın tanısı konur.

Bilgisayarlı tomografi ile hastalığın tanısı konduktan sonra ameliyat uygulanır. Yemek borusu tümörü ameliyatı çoğu zaman başarılı geçer. Ameliyatta en çok korkulan ise kanama, basınç nekrozu, yabancı cisim reaksiyonu ve tıkayıcı fibrozis gibi komplikasyonların oluşma ihtimalidir. Bu konuda durumunuza göre hekiminiz size ameliyat öncesi detaylı bilgi verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver