Yemek Borusu İltihabı, Yemek Borusu İltihabı Belirtileri, Yemek Borusu İltihabı Nasıl Anlaşılır

yemek borusu iltihabı şikayetleri, yemek borusu iltihabı ve belirtileri, yemek borusu iltihabının belirtileri, yemek borusu iltihabının şikayetleri nelerdir

Yemek borusu iltihabının belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlığımız aslında bizlerin en değerli hazinesidir. Sağlığımızı kaybedersek yaşantımızda yolunda giden her şey bir anda bozulabilir. Bu durumla karşılaşmak istemeyenlere en değerli önerimiz vücudunuzu iyi tanıyın ve verdiği sinyalleri dikkate alın. Bazen sağlığımızla ilgili şeyleri dikkate almayız ya da doktora gitmeyi erteleriz, tabi sonuçta zararlı çıkan yine biz oluruz. Sizlere yemek borusu iltihabının belirtilerini sunacağız ki vücudunuz bu sinyalleri verdiğinde ciddiye alıp gereken önlemleri alabilesiniz diye.

 

Ağızdan mideye kadar uzanan, yediğimiz besinleri mideye ulaştıran bir kanal olan yemek borusu, çeşitli sebeplerden dolayı enfeksiyon kapıp iltihaplanabiliyor. Yemek borusu iltihaplanmasında en büyük etken mideden gelen asittir. Normalde midedeki asidin ters akım yapmasını önleyen büzücü kaslar bulunur. Büzücü kaslar beslenme sırasında ağza lokma girmesi ile açılır ve lokmanın mideye ulaşması ile de geri kapanır.  Ayrıca enfeksiyonların yanı sıra, alınan ilaçlar ve alerjilerde iltihaplanma sebepleridir.

Yemek borusu iltihabının belirtileri arasından en çok da göğsün ortasında rahatsız edici bir ağrı hissedilir. Bunun yanı sıra yemek borusu iltihabı şikayetleri şunlardır; mide yanması, kronik öksürük, boğazda şişkinlik, kalp krizi belirtilerine benzer boyunda ve kollarda ağrıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver