Yelken Nedir Hakkında Bilgi

Yelken Nedir

Yelken anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Yelken Nedir, Yelken Ne Anlama Gelir, Yelken Ne Demektir, Yelken Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yelken ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yelken Anlamı

Rüzgâr gücünden yararlanarak geniş bir düzey oluşturacak biçimde yan yana dikilen ve teknenin direğine uygun bir biçimde takılarak onu hareket ettiren kumaş ya da şeritlerin tümüne verilen ad. Gerilmiş bir bez parçası olan yelken, insan gücü olmaksızın tekne ya da gemilerin suyun üzerinde hareket etmesini sağlar. Tarihte yelken olarak kullanılan ilk maddeler, tekne olarak kullanılan bir ağaç kütüğünün ortasına çekilmiş hayvan derileriydi. İnsanlar bu yolla hem ulaşım hem de uzak ülkelerle ticaret yapmışlardır. Daha sonra İngilizlerin, Fransızların ve İspanyolların denizlerde üstünlüğü ele geçirmeye çalıştığı sıralarda, yelken bezleri keten elyaftan yapılmaya başlandı. Günümüzde en çok kullanılan yelken bezleri, polyesterden yapılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Yelken Nedir Yelken ödev ara Yelken kelime anlamı Yelken sözlükte ara Yelken ansiklopedi bilgi bankası ara Yelken ne demek Yelken neye denir

Yelken ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver