Yazın Bebek Bakımı-Yaz Aylarında Doğan Bebekler Nasıl Bakılır? Hakkında Bilgi

Aşağıda Yazın Bebek Bakımı-Yaz Aylarında Doğan Bebekler Nasıl Bakılır? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazın Bebek Bakımı-Yaz Aylarında Doğan Bebekler Nasıl Bakılır?

Yaz ayları bebek bakımı açısından bir takım incelikleri olan bir mevsimdir. Yazın özellikle bebeklerin cilt bakımı, banyo için şampuan seçimi, bebek giysilerinin seçimi, bebeklerin pişik tedavisi gibi önem arz eden konuları bu yazımızda soru-cevap yöntemi ile cevaplayacağız. Şimdi sizlere 7 soruda cevaplayacağımız yazın bebek bakımı önerileri, tavsiyeleri ve ipuçları hakkında bilgiler verelim

Yazın bebek bakımı ile ilgili 7 ipucu…

Bebeklerin bakımına her mevsim önem verilmesi gerekir, ama yaz mevsiminin sıcak havaları bazı sorunlarla daha sık karşılaşılmasına sebep olabilir. İşte bu olası sorunlarla ve bebek bakımıyla ilgili merak edilen soruların cevapları…

Yazın yenidoğan döneminde bebek bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Yenidoğan dönemi olarak adlandırılan ilk 1 ay bebeğin derisi çok ince ve hassastır. Deriye sürülen her ilaç kana karışarak ciddi yan etkiler yapabilir. Bu nedenle uzman doktor tavsiyesi olmadan hiçbir merhem veya krem bebeklere sürülmemelidir.
• Göbek düşünceye kadar temiz ve kuru tutulmalı, bebek bezi içinde kalmamalıdır. İdrar ve dışkı bulaşması göbekte ciddi enfeksiyon sebebi olabilir.
• Aynca yenidoğan bebek bakımında hijyen kurallarına uygun temizlik çok önemlidir, bebeğin cildi her alt değiştiğinde ılık su ile yıkanmalı ve çok iyi kurulanmalıdır.

Yazın bebeklerde pişik görülme oranı artar mı? Anneler bebeklerinin altını bezlerken nelere dikkat etmelidirler?
• Yazın sıcak hava ve terleme, pişik görülme ihtimalini artırır. Bebek bezleri günde 5-6 kez değiştirilmeli, bez bölgesi ılık suyla yıkanıp iyice kurulandıktan sonra çinko oksitli pişik önleyici krem ince bir tabaka halinde sürülmeli ve sonra yeni bir bez kullanılmalıdır.

Pişik kremi seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?
• Pişik kremleri renksiz ve parfümsüz olmalıdır. Genellikle çinko oksitli kremler tercih edilmelidir. Ancak dirençli pişik vakalannda düsük güçte hidrokortizonlu kremler ve eğer mantar enfeksiyonu da varsa mantar ilaçları ile birlikte kullanılmalıdır.
• Bu tür ilaç içeren kremler doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü kortizon içeren kremler eğer bebeğe uygun türde değilse deriden emilip kana karışarak böbrek üstü bezlerde yetmezliğe dahi neden olabilir.

Bebek şampuanlarının yetişkin şampuanlarından farkı nedir?
• Hassas bebek derisi için bebek şampuanları kullanılmalıdır. Bu ürünler nötral PH da oldugu için deriye zarar vermeden temizler.
• Yetiskin sampuanları deriyi daha çok kurutur. Tahriş etkisi yapar; ayrıca içindeki parfürn ve boyalar çocukta alerjiye de neden olabilir. Daima nötral (5.5 pH) bebek şam¬puanlan kullanılmalıdır.

Bebek pudrası kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor?
• Pudralar bebek tarafından solunum yolu ile alınırsa tehlike yaratır, ayrıca pudralar deride ter ve idrarla birleşerek tahriş edici bir tabaka da oluşturabilir, bu nedenle pişik için pudra önermiyoruz.

Pişik cinsiyete göre farklılık gösterir mi?
• Pişik her iki cinsiyette de görülür, tedavi cinsiyete göre değil hastalık tablosuna göre yapılır. Ancak kız bebeklerde cinsel organ temizliği yapılırken anüs çevresindeki dışkı daima arkaya doğru silinmeli, idrar yolu ve cinsel organlara dışkı bulaştırmamaya özen gösterilmelidir.

Yazın bebeklerde giysi seçimi nasıl olmalıdır? Hassas ciltli çocuklar için hangi tür kıyafetler tercih edilmelidir?
• Yazın bebekleri terletmeyecek, pamuklu, açık renkli giysiler seçilmeli, sentetik kumaştan giysiler giydirilmemelidir.
• Giysiler sabunla yıkanmalı, parfüm içerdikleri için çamasır yumusatıcılar kullanılmamalıdır. Çamaşır suyu, deterjan ve yumuşatıcılar bebeklerde alerjiye neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver