Yayla Nedir Nasıl Oluşur Hakkında Bilgi

Yayla Nedir Nasıl Oluşur

Yayla anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Yayla Nedir, Yayla Ne Anlama Gelir, Yayla Ne Demektir, Yayla Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yayla ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yayla Anlamı

Yayla Nedir Nasıl Oluşur
Vadilerle yarılmış düz ya da hafif dalgalı, genellikle çevresinden yüksek ve geniş bir yüzey biçimi, plâto. Düz olması yaylayı öteki yeryüzü şekilleri olan tepe ve dağlardan, yüksek olması da ovalardan ayırır. Geniş alanları kaplayan yaylalar yeryüzündeki karaların yaklaşık olarak yarısını oluşturur.

Çok farklı iki yayla türü vardır. Biri, çevresindeki alçak topraklardan dik yamaçlarla ayrılan geniş ve düz yaylalardır. Öteki de bölgenin genel düzeyinden yüksekte bulunan, ama kendinden daha yüksek sıradağlarla çevrili olan yaylalardır.

Konu ile ilgili aramalar: Yayla Nedir Yayla ödev ara Yayla kelime anlamı Yayla sözlükte ara Yayla ansiklopedi bilgi bankası ara Yayla ne demek Yayla neye denir

Yayla ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver