Yaşlılıkta İkinci Bahar

İkinci bahar:

Yaşlı olduğu halde, hala gençler gibi tatlı serüvenler arayanlara ikinci baharını yaşıyor derler.

Sponsorlu Bağlantılar

Almanya’da buna “Johannistrieb” denir. Çünkü Katolik kilisesi 24 Haziran’da bu azizin isim günü törenini yapmaktadır. Bu mevsimde meşe ve kayın ağaçları ikinci sürgüsünü verir. Bu taze yeşillikler Johannes’in ismiyle anılır.

Halk dilinde ise, durum tamamen farklıdır. Yaşlı erkek veya kadınların ikinci baharını yaşar gibi yeniden yeşermesine bu isim verilir. Yaşlılar eğer fırsat verilirse, uzun süre cinsel etkinliklerini sürdürmek isterler. Ancak sorun buna fırsat verilmemesidir.

Yaşlılıkta cinsellik birçok toplumda insana utanç, sıkıntı verici bir olay gibi görülür ve suskunlukla geçiştirilmek istenir. Ancak, bu gibi yaşlı kişilerde, jerontologları (yaşlılık uzmanı) ve psikologları uğraştıran bir durum vardır. Kadınlar adetten kesildikten sonra menopoz döneminde, ilişkiden öncekinden daha çok zevk almaya başlarlar. Erkekler de ileri yaşlarda genelde aynı duyguları paylaşır. Ne var ki, yılların verdiği alışkanlık nedeniyle eski eşlerine cinsel ilgi duymayabilirler. Genellikle yeni eşler ararlar.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver