Yaşlılıkta Beslenme

YAŞLILIKTA BESLENME

Yaşamboyu sürdürülen yanlış beslenmenin kötü sonuçları yaşlılık döneminin birçok hastalığının sebebini oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklik döneminden itibaren sürdürülen doğru beslenme biçimi ise dinç ve sağlıklı bir ihtiyarlık dönemini getirir.

Aslında uygun beslenme ihtiyarlık çağı için önde gelen bir korunma yoludur. İhtiyarlık dönemine gelmiş insanın beslenme biçimini değiştirmek çok güçtür. Bu dönemde insanların alışkanlıkları pekişmiş, keskin hale gelmiştir. Ayrıca pek çok insanda yemek yeme bir tür tatmin yolu olmuştur.

Eksik ve yanlış beslenme ihtiyarlarda daha sık görülür ve onlar daha çok etkilenir. Yalnızlık, sosyal aktivitede düşme, bütçenin daralması, toplumsal itibarın düşmesi, ayrıca ihtiyar yalnız yaşıyorsa beceriksizlik, üşengeçlik gibi nedenlerle iştah azalması, dolayısıyla eksik beslenme görülür. Bunun tersi olarak eğer ruhsal nedenlerle iştah artmasıyla birlikte şişmanlık görülürse, bunun ihtiyarlıkta zararları daha da fazladır.

Pek çok hastalığın önlenebilmesi, gelişmeden tedavi edilmesi, düzenli bir diyet ayarlaması ile mümkündür. Örneğin, damar sertliği 35-40 yaşlarında başlamaktadır. Bu gözlemle yola çıkıldığında kişi uygun bir diyete başlayıp sürdürdüğünde ileri yaşlarda çıkacak olan damar hastalıklarından korunmuş olacaktır.

Damar sertliği diyetinde esas olan ideal kiloyu muhafaza etmektir. Ayrıca şeker cinsinden olan karbonhidratların azaltılması, yağların en az düzeyde tutulması, donmuş yağ asitlerinden yana zengin doymuş katı yağların yerine doymamış yağ asitlerinden zengin sıvı yağların yenilmesi, kolesterini bol gıda ürünlerinden vazgeçilmesi, vitamin ve minerallerden yana zengin sebze ve meyvelere ağırlık verilmesiyle dengeli bir beslenme sağlanır.

İleri yaşlarda dehidratasyon (susuzluk) hali olur ve bu arada böbrek fonksiyonları da geriler.

Birçok metabolitlerin idrarla vücuttan uzaklaştırıldığı göz önüne alınırsa günde 8-10 bardak su içmenin önemi ortaya çıkar. İhtiyarlar genellikle su içmeyi sevmezler. Ancak bunun önemi kendilerine titizlikle anlatılmalıdır.

Yaşlılarda ayrıca kabızlık yapmayan bir beslenme uygulanmalı, bunun için de sebze ve meyve ağırlığı olan bir diyet uygulamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver