Yaşamımızı değiştiren teknolojiler ve hayatımızı değiştiren icatlar buluşlar keşifler

Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Sponsorlu Bağlantılar
TCP/IP

1970´li yılların başlarında Defense Advanced Research Projects Agency´de çalışan Vint Cerf ve Bob Kahn tarafından geliştirilen ve açılımı Transmission Control Protocol/Internet Protocol olan TCP/IP, internetin bel kemiği oldu. Eğer TCP/IP olmasaydı, bilgisayarların birbiriyle konuşabildiği birçok ağ da kurulamayacaktı.

Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Transistör
Transistor olmasaydı, bugün kullanılan birçok teknolojik oyuncak da olmayacaktı. Olsaydı bile, bu oyuncakların ebatları belki Belçika sınırları kadar geniş olacaktı. Her bir elektronik aygıtın yapı taşı olan transistör, 1947 yılında John Bardeen ve Walter Brattain tarafından geliştirildi.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

World Wide Web(WWW)
World Wide Web, 1989 yılında Tim Berners-Lee tarafından geliştirildi ve 1992 yılında ortaya çıktı. Buluşunu patent altına almak için yoğun bir uğraş veren ve bu uğurda büyük paralar harcayan Berners-Lee´nin adı pek bilinmese de, buluşu olan WWW her gün milyonlarca kez klavye ile tekrar tekrar yazılıyor.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

SMS
Dünyanın hemen her yerinde aynı şekilde anılan ve İngilizce dilinde açılı Short Message Service(Kısa Mesaj Servisi) olan SMS, iletişim alanında köklü bir yeniliği de beraberinde getirdi. İlk olarak 1980´li yılların ortalarında ortaya çıkan SMS fikri, bugün SMS´in vardığı son noktadan oldukça uzaktı. O yıllarda insanların birbiriyle SMS aracılığıyla haberleşeceği hiç düşünülmemişti. Ancak aradan geçen yılların ardından ilk SMS 1993 yılında gönderildi ve ardından 2000´li yıllara gelindiğinde ortalama bir kullanıcı, her ay 35 SMS gönderiyordu. Bu rakam ise günümüzde neredeyse her 5 dakikada bir SMS olmuştur.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Sony Çift Şok Kontrolörü(Joystick)
Günümüzde genellikle oyun konsollarında görülen ve vazgeçilmez ekipmanlarından biri olan joystick, oyun dünyası için büyük bir adım oldu. 10 yıllık bir geçmişe sahip olan joystick, benzer tasarımlarıyla PS2 ve PS3 konsollarında hala kullanılıyor.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

GPS
Açılımı Global Positioning System olan GPS, Küresel Yer Belirleme Sistemi olarak bilinir ve günümüzde dünya üzerindeki bir yeri kesin koordinatlarla tespit etmeye imkan verir. Askeri alanlarda yoğun olarak kullanılan GPS teknolojisine artık cep telefonlarında da rastlıyoruz.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Nintendo Wii Remote
Nintendo Wii, oyun konsollarının geldiği son noktayı göstermesi açısından da oldukça önemli bir konsol aslında. Wii, her ne kadar Sony PlayStation 3 ve Microsoft Xbox 360 ile karşılaştırıldığında zayıf bir yapıda olduğu intibası uyandırsa da, Wii Remote ile diğer konsolların arasından sıyrılmayı kolayca başarıyor. Kumandayla adeta yaptığınız her hareketi dikkatle izleyen Wii, oyuna daha fazla hakim olmanıza olanak veriyor.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Napster

Online müzik dosya paylaşım servisi olan Napster, Shawn Fanning tarafından geliştirildi. Napster´ın hayatımıza girmesiyle birlikte, kullanıcılar MP3 formatındaki şarkıları kolayca kopyalamaya ve birbirlerine göndermeye başladı. Napster olmasaydı, bugün belki de ne BitTorrent olacaktı, ne de Skype

Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Sony Walkman
Akıllara fazlasıyla kazınmış olan Walkman, günümüzde kullanılan varislerinin sahip olduğu özelliklerin birçoğunu elbette içermiyordu. CD, MiniDisc ve MP3´lerin aksine kasetlerle çalışan Sony Walkman, 1979 yılına damgasını vurmuştu.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Apple iPhone
Apple´ın satışa sunduğu ilk üç gün bir milyondan fazla satmayı başardığı akıllı telefonu iPhone, web, e-posta ve telefonu tek bir cihazda birleştirdi. Mükemmel olmasa da iPhone, tasarımıyla benzerlerinden açık ara öne çıkmayı başardı.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

TiVo
Televizyon programlarını yakalayarak depolama birimi Hard Disk´e atan ve ardından kullanıcıların kaydedilen görüntüleri izlemesine izin veren TiVo, alanına büyük bir yenilik getiren başarılı bir tüketici video cihazıdır.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Fare
Stanford Üniversitesi´nde çalışan Douglas Engelbart tarafından 1963 yılında geliştirilen fare, makinelerle insanların etkileşimine yeni bir boyut kazandırdı. Klavyenin hakimiyetine son veren ve PC´lerin olmazsa olmaz bileşenlerinden biri olan fare, günümüzde farklı tasarımlarıyla(kablosuz fare gibi) rafları süslüyor olsa da, pratikte görülen iş o günden bu yana hiç değişmedi.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

CCD
Açılımı Charged Coupled Display olan CCD, dijital bir kameranın gözü olarak da tabir edilebilir. Bilinenin aksine geçmişi oldukça eskiye dayanan CCD, ilk olarak 1969 yılında icat edildi.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

PageRank
Google´ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından geliştirilen PageRank sistemi, web sitelerinin birbirleriyle karşılaştırıldığında önemli olanlarını tespit etmek için tasarlandı.
Hayatımızı değiştiren teknolojiler

IBM PC

İlk IBM PC, Intel´in 8088 mikroişlemcisiyle çalışıyordu. Ölçüleri ise günümüzde kullanılan PC´lerin aksine bir hayli büyüktü ve maliyeti o zamanın şartlarında 1.565 Dolar civarındaydı. Bugün bakıldığında göze korkunç gelen IBM PC olmasaydı, belki de şimdi kullandığımız PC´lerin hemen hiçbiri olmayacaktı.

Hayatımızı değiştiren teknolojiler

Apple iMac
Orijinal iMac, tasarımıyla son on yılın en dikkat çeken ürünüydü. Bilgisayarların genelde çirkin bir görünüme sahip olduğu yıllarda görsel zarafetiyle büyük ilgi gören iMac´ler, sadece bilgisayarları değil, ütülerin ve elektrik süpürgelerinin tasarım anlayışını bile kökten değiştirdi.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver