Yaş Antlaşması Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır Hakkında Bilgi

Yaş Antlaşması Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır

Yaş Antlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Yaş Antlaşması Nedir, Yaş Antlaşması Ne Anlama Gelir, Yaş Antlaşması Ne Demektir, Yaş Antlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yaş Antlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yaş Antlaşması Anlamı

Yaş Antlaşması Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır
Osmanlı Devleti ile Rusya arasında imzalanan barış antlaşması (10 Ocak 1792). Antlaşmayla, iki ülke arasında 1787′den beri süren savaşa son verildi. Osmanlı Devleti bu savaşı, daha önce yitirdiği Kırım’ı kurtarmak için açmıştı. Ancak bir süre sonra Avusturya’nın Rusya’nın yanında yer alması, Osmanlıları güç duruma düşürdü; Rus cephesinde üst üste yenilgiler aldı. Ağustos 1791′de ateşkes istemek zorunda kaldı ve iki devlet arasında sekiz aylık bir ateşkes imzalandı. Romanya’nın Yaş (Yassi) kentinde yapılan görüşmeler sonunda imzalanan Yaş Antlaşması’nın başlıca maddeleri şunlardır: 1) Her iki devlet arasında karada ve denizde hemen barış ilân edilecektir. 2) 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması, 1779 Aynalıkavak Tenkihnamesi, 1784 Kırım’ın Çarlık Rusyası tarafından ilhakı üzerine iki devlet arasında imzalanan antlaşma yürürlükte kalacaktır. 3) Avrupa’da Dinyester Irmağı, iki devlet arasında sınır olacaktır. Dinyester Irmağı’yla Aksu Irmağı arasında kalan Özkiri ve Özi Kalesi Osmanlı Devleti tarafından Çarlık Rusyası’na terk edilecektir. Buna karşılık bu savaşta Çarlık Rusyası tarafından ele geçirilmiş olan Bender, Akkerman, Kili, İsmail kaleleri gibi Dinyester Irmağı’nın sağ kıyısında kalan kaleler Osmanlı Devleti’ne geri verilecektir. 4) Kafkasya’da iki devlet arasında sınır, Kuban Irmağı tarafından çizilecektir. 5) Çarlık Rusyası ticaret gemileri, Garp Ocakları’na karşı Osmanlı Devleti tarafından korunacaktır.

Konu ile ilgili aramalar: Yaş Antlaşması Nedir Yaş Antlaşması ödev ara Yaş Antlaşması kelime anlamı Yaş Antlaşması sözlükte ara Yaş Antlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Yaş Antlaşması ne demek Yaş Antlaşması neye denir

Yaş Antlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver