Yarı İletken Nedir Nerelerde Kullanılır, Yarı İletkenler Nelerdir Hakkında Bilgi

Yarı İletken Nedir Nerelerde Kullanılır, Yarı İletkenler Nelerdir

Yarı İletken anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Yarı İletken Nedir, Yarı İletken Ne Anlama Gelir, Yarı İletken Ne Demektir, Yarı İletken Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yarı İletken ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yarı İletken Anlamı

Yarı İletken Nedir Nerelerde Kullanılır, Yarı İletkenler Nelerdir
Elektriksel iletkenliği, oda sıcaklığında, bir iletkeninkiyle yalıtkanınki arasında olan, iletkenliği sıcaklıkla ya da içindeki yabancı maddelerin derişimiyle birlikte artan madde. Tipik yarı iletkenler için germanyum ya da silisyum kristalleri örnek gösterilebilir. Düşük sıcaklıklarda dış yörüngelerindeki enerji seviyeleri dolu olduğundan, elektrik iletebilecek serbest elektronları yoktur. Sıcaklık arttığında bazı elektronlar enerji kazanıp boş bulunan iletim bandına atlarlar ve geride valans bandında bir delik bırakırlar. Böylece elektrik akımını taşıyabilecek eşit sayıda elektron ve delik oluşur. Pratikte bu tür yarı iletkenlere belli bir yabancı madde atomundan (empürite) belli miktarlarda ilâve ederek de değişik türde yarı iletkenler elde edilir. Yabancı madde atomunun valans elektronları yarı iletken atomununkinden fazlaysa, söz konusu yarı iletken bu durumda “verici” olarak bilinir ve elektrik iletici yedek elektronlar sağlayarak n-tipi bir yarı iletken oluşturur. Yabancı madde atomunun valans elektronları daha azsa, söz konusu yarı iletken, başka atomlardan elektron kapar (bu durumda “alıcı” olarak bilinir) ve ardında hareketli artı yük taşıyıcıları olarak görev yapan delikler bırakarak p-tipi yarı iletken oluşturur. Bir n-tipi ve p-tipi yarı iletken bağlantı, doğrultucu olarak görev yapar. Kendisiyle aynı yönlü bir gerilim uygulandığında delikler bağlantıdan geçerek negatif uca, elektronlar da pozitif uca doğru akarlar ve bağlantı içinden elektrik akımı geçmiş olur. Gerilimin yönü değiştirildiğinde, yük taşıyıcıları bağlantıdan geçmez ve yarı iletkenden de akım geçmemiş olur. p-n bağlantısı üzerine kurulu yarı iletken aygıtlar, örneğin transistörler, 1940 sonlarından başlayarak elektronik alanında devrime yol açmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Yarı İletken Nedir Yarı İletken ödev ara Yarı İletken kelime anlamı Yarı İletken sözlükte ara Yarı İletken ansiklopedi bilgi bankası ara Yarı İletken ne demek Yarı İletken neye denir

Yarı İletken ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver