Yara İzleri, Yara İzleri Nasıl Geçer, Yara İzleri Nasıl Tedavi Edilir

yara izlerinden kurtulma, yara izlerinden kurtulma yolları, yara izlerinden kurtulma yöntemleri, yara izlerinden kurtulmak için ne yapmalı

Yara izlerinden kurtulmak için

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzun mütenevvi bölgelerinde oluşan yaralardan bir an önce kurtulmak, gerek sağlık açısından gerekse de estetik görünümden dolayı hepimizin en büyük arzusudur. Ancak çoğu yara uzun yada kısa vadede geçmesine rağmen geride çirkin bir görüntü bırakmaktadır. Peki yaralardan kurtulduktan sonra yara izlerinden nasıl kurtulmak gerekir?

Yara izlerinden kurtulmanın en etkili yollarından biri hücre yenileyici ve yara kremleridir. Ancak bu ilaçları kafanıza göre değil, yaranız hakkında doktora ya da eczaneye bilgi vererek uzman kişilerin önerisiyle almalısınız. Çünkü yaranın türüne ve bölgesinde göre hücre yenileyici ve yara kremleri satılmaktadır. Yaranın daha kısa sürede geçmesi ve herhangi bir enfeksiyon kapmaması için muhakkak bilirkişiye danışmak gerekir.

Kesik yaraları, yanıklar , dikiş yaraları gibi arklı türden husule gelen cilt yaralanmalarının kalıcı olmaması için ise yara ile çok fazla oynanmamalıdır. Bazı kişiler yaraları kabuk tuttuğu zaman o kabuğu soyar veya kopartır. Bu davranış yapılan en kötü davranışlardan biridir. Çünkü hem yaranızı eliniz ile elleyerek mikrop kapmasına sebep olabilir hem de yara kabuğunu soyarak yaranın vücutta iz bırakmasına sebep olursunuz.

Yara izi oluşmasını önlemek ve yaranın kısa bir sürede geçmesini sağlamak için hijyene çok dikkat edilmeli düzenli olarak günlük pansuman yapmalısınız. Eczaneden almış olduğunuz krem ve ilaçları da düzenli kullanmaya özen gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver