Yapay Döllendirme

YAPAY DÖLLENDİRME (İNSEMİNATİON)

Çağdaş toplumlarda istemeden çocuksuz kalan evli çiftlerin sayısı artmaktadır. Örneğin, Almanya’da bu tür ailelerin oranı yüzde 15 olarak saptanmıştır. Eğer erkek iktidarsız ise, ya da çok az sperm üretiyorsa, buna karşı yapay döllendirme durumu ile yardımcı olunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer erkek sperm üretiyor da miktarı yeterli değilse, ya da spermler kadının cinsel organı içinde ilerleyemiyorsa homolog denen sistem,eğer erkek sperm üretemiyorsa heterolog denen sistem uygulanır.

Birinci durumda erkek, doktorun muayenehanesinde mastürbasyon yapar, spermleri bir kap içinde doktora verir. Doktor bunları buzdolabında korur, biriktirir, miktarı yeterli olduğu zaman enjektör ile karısının rahim ağzına ya da rahminin içine boşaltır.

Erkek eğer hiç sperm üretemiyorsa, yani tamamen iktidarsız ise, ailelere heterolog yöntem uygulanır. Burada kadına yabancı bir erkeğin tohumu aşılanır. Bu sırada vericinin baba adayına benzeyen birisi olması yeğlenir. Verici, erkeğin spermini verdiği aileyi tanımaması için önlem alınır.

Zamanımızda kadının kısır olması halinde erkeğin spermi, rahmini kiralayan bir başka kadına da aşılanabilmektedir. Ya da anne ve babanın yumurta ve tohumu tüpte döllendirilmektedir.

Kadının yabancı erkeğin spermiyle döllendirilmesi hukuk açısından da en sorunsuz şekil olarak kabul ediliyor. Vericiyle önceden herhangi bir babalık iddiasında bulunamayacağına dair anlaşma yapılmaktadır.
İlgili aramalar: yapay döllendirme nedir? yapay döllenme nasıl olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver