Yansıtıcı Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Yansıtıcı Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Yansıtıcı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Yansıtıcı Nedir, Yansıtıcı Ne Anlama Gelir, Yansıtıcı Ne Demektir, Yansıtıcı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yansıtıcı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yansıtıcı Anlamı

Yansıtıcı Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır
Yansımadan yararlanarak bir ışık akışının uzaydaki dağılışını değiştirmeye yarayan nesne, reflektör.

Herhangi bir ışık kaynağından yayılan ışık demetini kontrol edebileceğimiz bir açıda yönünü değiştiren malzemelerdir. Kaba hatlarıyla ışık ışını bir cisme çarptığında geldiği açıyla yansır. Eğer ışığın çarptığı cisim renkliyse, ışın çarptığı cismin renginde yansır. Işığın çarptığı cismin yüzeyi düz değilse bu yansımanın açısı değişir.

Projektörden ya da başka ışık kaynaklarından yayılan ışığı yansıtmak için profesyonel reflektör malzemeleri üretilmiştir. Bu malzemeler alüminyum folyo ya da rulo filtre gibi tabakalar şeklindedir. Bu tabakaları bir tahta çerçeve üzerine yapıştırarak ya da üretici firmalar tarafından bu amaçla hazırlanan portatif metal çerçeveleri kullanarak büyük yüzeyler elde edilir.
Işığı yansıtmak amacıyla kullanılan profesyonel reflektörlerin dışında doğada ya da çalıştığımız ortamda bulunan ve ışığı yansıtan doğal yansıtıcılar da vardır. Örneğin güneş ışınlarını yansıtan deniz dalgaları da anlık birer yansıtıcı işlevi görür.

Reflektörün bir başka kullanım alanı da projektörlerdir. Reflektör olarak projektörlerde nikelaj kaplı parlak bir metal kullanılır. Bu gövde içindeki ısının yüksek olması yüzündendir. Alüminyum gibi hafif metallerin üzerinin nikelaj kaplanmasıyla sert reflektör tabakaları elde edilir. Tabaka yüzeyinin düz olması ya da pürüzleştirilmesi ışığın yansımasını değiştirmekte ve bu şekilde yansıyan ışığın şiddeti kontrol edilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Yansıtıcı Nedir Yansıtıcı ödev ara Yansıtıcı kelime anlamı Yansıtıcı sözlükte ara Yansıtıcı ansiklopedi bilgi bankası ara Yansıtıcı ne demek Yansıtıcı neye denir

Yansıtıcı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver