Yandex reklamlarını yayınlamak için başvuru nasıl yapılır, Yandex reklamları alma kayıt işlemi

Yandex İnternet Reklamları nasıl yayınlanır?

Türkiye – Rusya ortak çalışması olan Yandex arama motoru geliştirdi. Kısa sürede Türkiye tarafından beğenilen ve kabul gören popüler bir tarayıcı adayı oldu. Hatta Türkiye genelindeki birçok webMaster da tıpkı google, yahoo ve bing de olduğu gibi yandex te de bulunan webmaster tools aracılığıyla web sayfasını yandex’e indexletti kaydettirdi . Yandex bu başarılı ve dürüst atılımlarıyla internet camiasındaki devlerin arasında kısa süre içerisinde kendini kabul ettirecek gibi görünüyor. Ayrıca Yandex Google Adsense gibi internet üzerinden sanal reklam çalışması yapacağı ve yakın bir zaman içerisinde Türkiye genelinde de bu Reklam Yayını işlemleri başlatacağı duyumınıda aldık. Yandex’e başarılar dileriz.

Yandex Türkiye internet reklamına başlamış

Sponsorlu Bağlantılar

Yandex Sanal Reklam Yayını Nasıl alınır?

Geçen ay bahsettiğim yandex türkiye internetin seçkin sitelerinde reklam vermeye başlamış. Yandex muhtemelen bütçelerini bu tarz reklam yaparak harcayacaklar ancak bu hamlenin ne kadar yanlış olduğunu pazardan çekilmeya yakın olduklarında anlayacaklardır. Yandex türkiye pazarında başarız olacağını düşünen çok insan varmış! Bunlardan biri de nihat ipekçi, yazısında yandex türkiyenin neden başarız olacağını üşenmeden madde madde belirtmiş, bir kısmına katılmakla beraber katılmadığım noktalarda var.

Ayrıca şunu söylemeliyim ki verdikleri reklamlarda boyut sıkıntısı var. Şöyleki netbooklardan ekşisözlüğe girince yandex yeni arama motoru yazacak ancak mot kısmında kelime yarım gözüküyor. (sorun tamamen ufak ekran ve ekşisözlükten kaynaklanıyor)

Özellikle web browser kısmına kesinlikle katılıyorum. Hele şu son günlerde internet explorer‘in bile ilk defa yüzde 50′lik pazarın altına girdiğini duyunca google cidden bu işi beceriyor! dedim. Çünkü bunun en büyük sebebi google chrome. Yandex türkiyede kalıcı olmak istiyorsa Türkiyeye has bir tarayıcı çıkarması şart! En azından kullanıcı deneyimleri konusunda veride sağlamış olurlar. En kötü, yandex fanatiği diyebileceğimiz (daha doğrusu her platformda google’ı kötüleyebilen diyelim) insanlar kullanırlar ve kullandırırlar.

Son olarak yandex türkiye pazarına girmeden evvel tahmin ettiğim kadarıyla Türkiye ve google arasındaki diplomatik sorunları baz alarak hareket etmiş. Hani olurda çin gibi türkiye’de google’a kapılarını kapatırsa (youtube bu vergi yüzünden kapatıldı) nasıl olsa türklerin kendi arama motorları da yok biz de buradan iyi ekmek yeriz diye düşünmüşler. Ayrıca lansmanında Türkiye’nin demokratik bir ülke olmasının vurgusu yapılması da bu tezi doğrular nitelikte.

Es kazara yandex hızını alamayıp televizyona reklam verirse olayın iç yüzüyle karşılaşmış olacak. Birincisi insanımız yandex’e google üzerinden gelecek. İkincisi bizim insanımız facebook’a bile feysbuk derken (webrazzi summitte bile sunum yapan eleman kahve içtiği yerde böyle kullanıldığından bahsetmişti) yandexi telaffuz bile edemeyecek. Yandeks miydi yanteks mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver