yağmurluk yapımında hangi maddeler kullanılır sorusunun cevabı ve kısaca hakkında bilgi özet

Emilsüyonlu gaze bezinin su geçirmiyor olması üzerinden fikrimiz ortaya çıktı. Okulumuzun tüm bölümlerini kullanmak açısından çok özellikli bir şey istiyorduk. Bizler; baskı, kalıp, nakış ve dikim bölümlerinden öğrenciler olarak bir yağmurluk yapmayı düşündük.Bu yöntemle; çadır,kapalı stadyum tavanı gibi geniş alanlar için de ürün çıkarılabilir.Bizler yapılabilirlik açısından yağmurluğu tercih ettik.

Kullanılmış gaze bezlerinden emilsüyonu atmak, hem zaman, hem güç, hem de maliyet aldığını göz önünde bulundurduk. Hatta bazen, bunlar, direkt olarak atılmaktadır.Bunun çevreye olumsuz bir etkisi vardır.Biz, bu gaze bezlerini kullanarak hem çevreye, hem ekonomiye yarar sağladığımızı düşünüyoruz.Bu durumlar haricinde,kullanıma açık ve şık bir yağmurluk ortaya çıkardık.

Sponsorlu Bağlantılar

Yağmurluk Yapımında Birkaç Püf Noktası

1. Yağmurluk seçiminiz beklenen hava şartlarına, iklime, planladığınız aktiviteye ve de bütçenize bağlısır.

2. Bir yağmurluk kumaşı için temel seçimler su geçirmez / nefes alabilir, suya dayanıklı / nefes alabilir, su

geçirmez / nefes almayan olmalıdır.

3. Su geçirmez/nefes alabilir kumaşlar değişik ölçülerde çok yönlüdür.

4. Yırtmaç, fermuar ve astar gibi özellikleri rahatlık sağlar.

5. Bunların haricinde bir diğer tavsiye de kolay ve iyi paketlenebilir olmasıdır.

Kumaş tercihlerinize karar verin

Kumaş dış katmanınızın performansını ve de rahatlığını etkiler.Yağmurlu kumaşları 3 temel kategoriye ayrılır:

– Su geçirmez/Nefes alabilir (Waterproof/Breathable)

– Suya dayanıklı/Nefes alabilir (Water-Resistant/Breathable)

– Su geçirmez/Nefes almaz (Waterproof/Non-Breathable)

İhtiyaçlarınızı Gözden Geçirin

Nasıl ve nerede kullanacaksınız??

Karşılaşabileceğiniz en uç şartları düşünmelisiniz.

Bir kayıkta balık gelmesini mi bekliyor olacaksınız?

Yürüyüş ya da koşu mu yapacaksınız?Bir yağmur ormanına mı gideceksiniz?

Bir kar fırtınasında kayak ya da tırmanış mı yapacaksınız?

Ya da sehir demi gezeceksiniz?

Tasarım özelliklerine karar verin

Basitçe kumaşını seçtikten sonra yağmurluk seçebilmek için bir çok seçenek var. Giysinin kesimi ve fermuar, yırtmaç gibi özellikleri de seçim için önemlidir. Yağmurluk seçiminizi yaparken şunları göz önünde bulundurun:

Parka, Ceket, Anorak ya da Poncho

Tamamen fermuarlı ceketler ya da parkalar anorak giyip çıkartmaktan daha kolaydır.Her nasılsa çok fazla fermuar su sızdırma riskini arttırır. Parkalar kalçayı sararak iyi bir koruma sağlar ama kısa kesimli ceketler bir pantolonla beraber katlanarak daha küçük hale getirilebilir. Poncholar ise ucuzdur, su geçirmezler ve iyi bir havalandırmaları vardır.

Fermuarlı ya da Düğmeli Pantolonlar

Düğmeli pantolonlardan daha pahalıda olsalar tam fermuarlı pantolanlar hızlı bir şekilde üst değişimine izin verir. Düğmeli pantolonlar ise aır yağış karşısında daha iyi bir koruma sağlar.

Başlık (kapişon)

Önemli (sürekli takılı) kapişonlar su sızmalarına karşı çok dirençlidir. Kapişonlar kullanılmadığı zaman katlanıp kaldırılabilir. Elastik ipler ile kapişon kafaya uygun hale getirilebilir bu rahalığı ve görüşü arttırır. Bazı yağmurlukların sert bir siperliği vardır. Kapişonın arkasından yapılan ayarlamalar ile görüş mükemmel olur.

Çene Koruyucusu

Çene koruyucuları yüzü fermuardan, soğuktan, ıslaktan korumak için yaka kısmında bulunur.

Cepler

Dış katmanda çok cep olması gerekli malzemeleri koymayı kolaylaştırır.ancak çok cep olmasının dış katmanı ağırlaştırdığını ve su sızmasına olanak verdiğini unutmamak gerekir. Cepler kolay ulaşılabilir, kolay açılır kapanır ve su sızmalarına karşı sağlam olmalıdır.

Astar

Naylon ya da polyester astarlar su geçirmez/nefes alabilir kumaşlarda vardır. Bazı dış katmanlarda (3 katlı Gore-Tex gibi)astar direkt olarak iç kısımda bulunur ve astarı çıkartmaya gerek olmaz. Daha teknik ceketlerin yüksek enerji harcanan aktivitelerde rahatlık sağlaması için nem emme özelliği vardır.

Sıkı Dikilmiş Dikiş Yerleri

Sıkı dikilmiş dikiş yerleri su geçirmeyen her dış katmanda olmak zorundadır fakat suya dayanıklı kumaşlar içim gerekli değildir. Gore-Tex® giysilerde yapan bazı üreticiler dikişlerini fabrikada yaptırıyorlar. Ancak bazıları bu dikişlerin evde yapılmasını öneriyorlar.

Yırtmaçlar (havalandırma)

Yırtmaçlar kumaşı ne olursa olsun giysinin nefes alabilmesini saplar. Geniş yırtmaç iyi bir hava dolaşımı demekle birlikte su sızdırma riski de demektir. Tipik yırtmaçlar kolların altından fermuarlı olanlardır

Fırtına kapakları Fırtına kapakları fermuarları, cepleri ve diğer su sızmasına karşı olan korumaları kapsar. Genelikle fermuarların önünde, kol altı fermuarlarında, tam fermuarlı pantolonlarda ve dış ceplerde bulunurlar.

Ayrıca

– Kumaş Takviyeleri kalçada, dirseklerde, dizlerde ya da omuzlarda çantadan ya da kayalardan, taşlardan oluşabilecek zararları engeller.

– Kıvrılmış Dirseklikler ve Dizlikler Mükemmel bir hareket sağlar.

– Çizilmeler İçin Koruyucu Kayaklardan ya da krampondan oluşabilecek zararlardan pantolonun iç kısmını korur.

– Uzun Kollar Tırmanış malzemelerine uzanırken kolların açılmasını önler.

– Kısa kenarlar Emniyet kolonunu kolay takmayı sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver