Yağlı Güreş Nedir Tarihi Nasıl Yapılır? Hakkında Bilgi

Yağlı Güreş Nedir Tarihi Nasıl Yapılır?

Yağlı Güreş anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Yağlı Güreş Nedir, Yağlı Güreş Ne Anlama Gelir, Yağlı Güreş Ne Demektir, Yağlı Güreş Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yağlı Güreş ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yağlı Güreş Anlamı

Yağlı Güreş Nedir Tarihi Nasıl Yapılır
Bedeni zeytinyağıyla yağlayarak yapılan bir tür serbest güreş.

M.Ö. 4. yüzyıldan beri Türklerin güreş yaptığı bilinmektedir. İlkbahar aylarında doğanın canlanışını kutlamak amacıyla yapılan kutlamalarda, evlenme törenlerinde, zafer şölenlerinde hep güreş karşılaşmaları yapılırdı.

Türkler tarafından çok sevilen yağlı güreş karşılaşmalarının temeli, dengedir. Pehlivanlar, İslâmî kurallara göre bedenlerini örten (göbeğin altından diz kapağının altına kadar) deriden yapılma “kısbet” giyer, yağlanır ve daha sonra birbirlerini yenene kadar güreşirler. Son yıllarda yağlı güreşe de bazı kurallar getirilmiş, zaman tahdidi konmuş ve puanlama girmiştir. Yağlı güreş kapışmaları sırasında davul-zurna savaş havaları çalar.

Yağlı güreşin, Trakya ve Balkanlardan yayıldığı bilinmektedir. Yunanlılar tarafından eski olimpiyat oyunlarında güreşçilerin zeytin yağıyla yağlanarak yaptığı güreşin, buradaki Türkler tarafından benimsenerek yayıldığı da bilinmektedir. Rumeli Türkleri, eski Yunanlılara ait olan yağlı güreşi tümüyle değiştirerek Türkleştirmişler ve Yunan ilâhları için düzenlenen olimpiyat oyunlarının bu spor dalını, kendilerine has bir şekle sokmuşlardır.

Konu ile ilgili aramalar: Yağlı Güreş Nedir Yağlı Güreş ödev ara Yağlı Güreş kelime anlamı Yağlı Güreş sözlükte ara Yağlı Güreş ansiklopedi bilgi bankası ara Yağlı Güreş ne demek Yağlı Güreş neye denir

Yağlı Güreş ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver