Yağ Tutucu Cihazı Nedir Yağ Tutucu Kaç Para Yağ Tutucu Ne İşe Yarar

Yağ Tutucu Cihazı Fiyatı Yağ Tutucu Nedir Yağ Tutucu Nerede Satılır
Yağ Tutucu Cihazı Nedir-yağ Tutucu Ne İşe Yarar

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, artık İzmit sınırları içerisinde yeni bina yapacakların, inşaat ruhsatı alabilmeleri için projelerine mutlaka yağ tutucu sistemi koymaları gerektiğini söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da bu modeli tüm ülkeye yaymayı umduğunu belirten Doğan, en az 3 hanesi bulunan binalar ile yemek yapımı veya dağıtımı ile hayvansal gıda satışı ve üretimi yapan iş yerlerinde yağ tutucu şartı aranacağına dikkati çekti.

Doğan, projelerinde yağ tutucu sistemi bulundurmayan iş yeri ve konut inşaatlarına ruhsat vermeyeceklerini vurgulayarak, ”Projelerde bunun gösterilmesi, iskan aşamasında ise yağ tutucunun çalışır halde bağlanmış olması şartı aranacak. Bu şartlara uymayanlara inşaat ruhsatı ve iskan verilmeyecek” dedi.

”250 İLE 500 LİRA ARASINDA SATILIYOR”
Doğan, mutfaktaki su giderinin ayrı bir sistemle kanalizasyona gitmeden bir yağ tutucusunun içinden geçirilerek ayrı bir hat yapılacağını belirterek, bunun çok maliyetli bir şey olmadığını söyledi. Yağ tutucuların 250 ila 500 lira arasında satıldığını ifade eden Doğan, binalarda biriken yağların, istenildiği taktirde belediye görevlilerince toplanacağını bildirdi. Doğan, insanların sorumsuzluğu ve bilinçsizliği nedeniyle çevre kirliliğinde artış görüldüğüne dikkati çekerek, şöyle devam etti:

”1 litre yağ, 1 milyon litre suyu kirletmesi çevre kirliliği açısından korkunç bir rakam. Bu nedenle atık su arıtma tesisleri, katı atık yönetimi, enerji geri kazanımı, yağ ve çöp tutucular günümüzde büyük önem kazanmıştır. Binalar, yemekhaneler, sanayi tesisleri, oto servisleri ve yıkama yerlerinden kaynaklanan yağlar, çevre için büyük risk oluşturmaktadır. Vatandaşlarımızı yağını toplamaya alıştırıyoruz. Bir adım ileri gittik ve vatandaşımızın yağını her noktada toplayalım dedik ve yağ tutucu zorunluluğunu getirdik.”

Doğan, kanalizasyon şebekelerinin atık kanalı olarak kullanıldığına vurgu yaparak, ”Bu nedenle kanallar tıkanmakta, yollar kazılıp, trafik tıkanmakta ve boş yere masraf yapılmaktadır. Atık su içindeki hidrojenli ve kokulu bileşikler kimyasal reaksiyona girerek sıvı yağları katılaştırıp, tıkanmalara neden oluyor” diye konuştu. Göl, deniz ve akarsulara ulaşan yağ tabakasının yüzeydeki oksijen transferini engelleyerek canlı yaşamını tehdit ettiğine dikkati çeken Doğan, geri kazanılan atık yağların doğayı koruduğunu ve ekonomik açıdan önemli faydalar sağladığını bildirdi.

”BU UYGULAMA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”
Bu uygulamanın, Türkiye’de hiç bir belediyede uygulanmadığını anlatan Doğan, 1 Ekim’den bu yana projesinde yağ tutucu olan 30 kadar binaya ruhsat verdiklerini kaydetti. Doğan, vatandaşların da bu uygulamaya destek verdiğini belirterek, ”Hatta memnuniyetlerini bize bildiriyorlar. 500 lira vererek bir sistem kurmuş oluyorlar. Bu hem çevreye, hem ülkeye, hem de ekonomiye katkı sağlıyor. Vatandaşımız çok sağduyulu bu konularda” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver