[WordPress] Ftp programı kurulumu, ayarları ve siteye dosya atma – resimli anlatım

Eğer bir wordpress siteniz var ise ve bu işi ticarete dönüştürmüşseniz, o zaman ftp programı ile wordpress blog sitenize bağlanmayı ve dosya upload etmeyi bilmeniz gerekir. Ftp programının nasıl kullanıldığını öğrenmek için bir çok nedeniniz olabilir. Mesela ftp ile tema, eklenti, resim, flash, yedek yükleme (upload) ve indirme (download)  işlemi çok daha hızlıdır.  Ayrıca eğer wordpress dosyalarınızın kodlarını değiştiriyorsanız, bazen fatal error verebilir ve sitenizin admin paneline erişemeyebilirsiniz. Bunun çözümü ftp programıyla wordpress sitenize girmek ve o dosyayı editleyerek gerekli kod ayarını yapmaktır. Bunun dışında yüklemiş olduğunuz bir wordpress eklentisi blog sitenizi çökertebilir ve eklentiyi silmek için admin paneline erişemeyebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu da yine ftp programıyla siteye giriş yapmak ve eklentiler (plugins) klasörüne giderek o eklentinin bulunduğu dosyayı silmektir. Böylece wordpress otomatik olarak o eklentiyi etksisizleştirmiş olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Dediğim gibi, ftp programının kurulumunu, ayarlarını ve dosya aktarma işlemlerini öğrenmeniz için bir çok nedeniniz olabilir. Ben burada sizlere  ftp programını kurmak, ayarlamak ve wordpress siteye bağlanmak hakkında EnBasit ve en kolay şekilde resimli olarak bilgi vereceğim.

enbasityolu.png (145×40)

Konuyu anlatmaya başlarken wordpress sitenizin ftp kullanıcı adını ve şifresini biliyor olduğunuzu varsayıyorum. Eğer bilmiyorsanız sunucu hizmeti veren firmayı arayarak öğrenebilirsiniz.

 1. Öncelikle bir ftp programına ihtiyacınız olacak. Hem ücretsiz hem de kaliteli olması nedeniyle sizlere önerim FileZilla ftp programıdır. İndirmek için download butonuna tıklayınız.Not: Windows 7, xp ve vista ile uyumlu çalışır.
  indir.png (241×60)
 2. Programı indirdikten sonra çift tıklayarak çalıştırın ve sürekli “next” ya da “ileri” butonuna tıklayarak  programı kurun. Ardından masaüstüne yerleşecek olan Filezilla kısayoluna çift tıklayarak program penceresini açın.
  Yukardaki program penceresi açılacaktır. Buradan 1 numara ile gösterdiğim yere kendi sitenizin adresini yazın. Başına “http://”  işareti koymayın. Örneğin “www.enbasit.com” formatında olacak. 2 numaralı yere kendi kullanıcı adınızı girin ve 3 numaralı yere de şifrenizi girin. Ardından “Enter” tuşuna basın. Yukardaki resmin sağ tarafında listelenen klasörleri göreceksiniz. Artık bundan sonra sitenize bağlanmak için her defasında kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek yok. Eğer en üst sağ taraftaki “hızlı bağlan” isimli butona tıklarsanız kendi sitenizin adresini içeren bir seçenek çıkacaktır.Siz bir kere bağlanınca, program otomatik olarak bu adresi hızlı bağlan butonuna ekler.  4 numara ile gösterdiğim gibi bu menüden “www.enbasit.com” seçeneğine tıklayarak anında sitenize giriş yapabilirsiniz.  Bu listelenen klasörler sizin sitenizin de içinde bulunduğu klasörlerdir. Buradan”httpdocs”yazan klasöre tıklayın. Ok işaretiyle gösterdim. Hemen altındaki “httpsdocs” klasörüne yanlışlıkla tıklamayın. Eğer bu isimde bir klasör yoksa, o zaman “www” yazan klasöre tıklayarak sitenizin ana dizinine gidin.

 3. Yukardaki resimde görüldüğü gibi sitenizin klasörleri ve dosyaları listelenecektir. Filezilla ftp programımız sürükle bırak mantığıyla çalışabiliyor. Bu yüzden eğer sitenize dosya aktarmak istiyorsanız bunu,  dosyayı masaüstünden veya açık bir klasörden seçtikten sonra tutup ftp programının açık olan klasörünün içine sürükleyip bırakarak yapabilirsiniz. Siz dosyayı ftp programının herhangi bir klasörünün üzerine sürükleyip bırakınca, program otomatik olarak o dosyayı, o klasörün içine upload edecektir (yükleyecektir).Bunun diğer kolay yolu da şöyledir: Diyelim ki wordpress sitenize ftp ile bir eklenti yüklemek istiyorsunuz. O zaman öncelikle wordpress’in eklentilerini tuttuğu “plugins” klasörüne gitmeniz gerekmektedir. Yukardaki resimde görülen klasörlerden önce “wp-content” yazan klasöre çift tıklayarak içine girin ve daha sonra yeni girmiş olduğunuz klasörün içindeki “plugins” yazan klasöre çift tıklayarak içine girin. Artık wordpress eklenti klasörünü açmış bulunuyorsunuz. Şimdi upload etmek yani yüklemek istediğiniz eklenti dosyasını zip yada rar arşivinden masa üstüne çıkarın. Daha sonra bu eklenti klasörünü sürükleyerek aşağıdaki resimde gösterdiğim alanın üzerine bırakın.Sürükleyip bıraktığınızda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi alt tarafta klasörün içindeki dosyalar listelenecektir. Ben yukardaki resimde örnek olarak “wp-postviews” eklentisini siteme yüklüyorum.Bu dosyaların hepsini fareniz ile seçin ve üzerine gelip sağ tıklayın. Yukardaki resimde görülen menü açılacaktır. Buradaki seçeneklerden ok işaretiyle gösterdiğim “Aktarım kuyruğunu işle” yazana tıklayın ve dosya aktarma işlemi başlayacaktır. İnternet hızınızın durumuna göre biraz sonra tüm dosyaları sitenize yükleyecektir. Yükleme işlemi bittiğinde aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır.

 4. Siteye dosya aktarma işlemi bittiğinde yukardaki resimde yuvarlak içinde gösterdiğim “klasör listelendi” yazısı çıkacak ve ok işaretiyle gösterdiğim yeni eklenti klasörü “wp-postviews” eklenti klasörünün içinde olacak.
 5. Dosya aktarma işlemini öğrendik. Peki ya dosya indirme ve dosya silme işlemlerini nasıl yapacağız?
  Bu işlemler gerçekten çok basit.Yeni eklemiş odluğunuz eklentiyi ftp üzerinden silmeyi ve böylece eklentiyi kaldırmayı istediğinizi düşünelim. Bunu yapmak için ftp programınıza giriş yapın, sonra açılan sayfadan önce “wp-content” klasörüne ve sonra da “plugins” klasörüne çift tıklayarak eklentiler klasörüne tekrar gelin. Buradan az önce yüklediğimiz “wp-postviews” eklentisini bulun, üzerine gelip sağ tıklayın ve açılacak menüden 4 numara ile gösterdiğim “sil” yazan seçeneğe tıklayın. Bir pencere açılacak ve sizden silmek için onay isteyecektir. “Evet” butonuna tıklayın ve böylece klasör silinecektir.
 6. Yine ftp programınız üzerinden sitenizdeki bir dosya veya klasörü bilgisayarınıza indirmek de çok basit. Mesela az önce yüklediğimiz “wp-postviews” klasörünü bilgisayarınıza indirmek istediğinizi varsayalım. Bunun için öncelikle bu klasörü bilgisayarınızda nereye indirmek istediğinizi seçeceksiniz. Ben genel olarak  hep masaüstünü seçerim. Böylece işlemler daha hızlı ve kolay olur.  Siz yukardaki resimde 1 numara ile gösterdiğim bölgeden istediğiniz bir klasörü yada masaüstünü seçin.  Daha sonra “wp-postviews” klasörünün üzerine gelerek sağ tıklayın ve 3 numara ile gösterdiğim “indir” seçeneğine tıklayın. Böylece bu klasör artık masaüstünüze indirilmiş olacak. Ayrıca 2 numara ile gösterdiğim yerden indirmiş olduğunuz dosyayı bulabilirsiniz. Burası masaüstünüzde bulunan diğer dosyaları da listeler. Çünkü indirmek için hangi klasörü seçerseniz, o klasördekilerin hepsini 2 numaralı yerde gösteriyor.

Gördüğünüz gibi ftp programıyla  kurulum ayarlarını yapmak,  wordpress sitenize bağlanmak ve dosya transferini gerçekleştirmek aslında çok basit.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:

Cevap Ver