Winrar dosya onarımı resimli anlatım crc hatasını düzeltme tamir etme

Winrar Programı İle Hasarlı Rar Dosyalarını Kurtarma:
hasarlı rar dosyalarını açma, hasarlı rar dosyalarını onarma, bozuk rar dosyalarını açma, hasarlı arşiv onarma, winrar hasarlı arşiv, bozuk winrar dosyalarını açma, winrar hasarlı arşiv onarma, winrar bozuk dosya onarma, winrar arşiv onarma, winrar arşiv hasarlı

Crc hatası genelde internetten dosya indirirken rar dosyasının bozulmasından kaynaklanan başlıca hata çeşididir.. Her ne kadar da “parola yanlış” gibi bir hata verse de, bu parolanın yanlışlığından değil tamamiyle rar dosyasının inerken bozulmasından kaynaklanır.. Çözümünü aşağıdaki resimli anlatımdan bulabilirsiniz..

Yalnız rar dosyasını yani partları onarmanız için benim yani partları upload eden kişinin rarlari partlama yaparken içine “kurtarma kaydı” eklemesi gerekiyor.. Şuan sitemizdeki 200 mblik partların hepsinde kurtarma kaydı mevcut.. 100 mblik veya diğer boyutlardaki uploadlarımızda kurtarma kaydı malesef bulunmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer bir husus ise rar dosyasının eksik inmesidir.. 200 mblik bir dosya indiriyorsunuz ve aslında o pcnizde 150 mb olarak gözüküyor.. Yani dosya inmiş gibi duruyor lakin eksik inmiş oluyor.. Bu durumda yapacağınız tek şey eksik inen partı silip yeniden indirmenizdir.

Benim partlarım anlattığınıza uygun 200 megabytedır diyorsaniz aşağıdaki yol tam size göre.. Bozuk partı tekrardan indirmek yerine onarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz..

NOT : Son part hariç rarların hepsi 200 mb olmak zorundadır. Son part 10 mb’da olabilir 50 mb’da..

1- Bilgisayarınızın başlat tuşuna tıklayın..
2- Programlar sekmesine farenizin yardımı ile gelin..
3- Winrar sekmesine farenizin yardımı ile gelin..
4- Winrar programını farenizin sol tuşu ile tıklayın ve çalıştırın..

1- Hatalı olan partı farenizin sol tuşu ile bir kere tıklayarak seçin.
2- + yani onarma tuşuna basın..

1- Bu kısmı olduğu gibi bırakın..
2- Onaracağınız dosya rar ise ilk seçeneği, zip ise ikinci seçeneği seçin (tüm uploadlarım rar dosyasıdır)
3- Tamam butonuna basarak rarı onarmaya başlayın

1- Gördüğünüz üzere onarma işlemi tamamlandı..
2- Kapat butonuna basarak yolumuza devam edelim..
3- Onardığımız rar masaüstüne çıkmış durumda..

1- Hata veren partın ismini seçili duruma getirin..
2- Hata veren partın ismini kopyalayın..

1- Hata veren partı fareniz yardımı ile seçin..
2- Hata veren partı silin.

1- Onarımdan sonra oluşturduğunuz partın ismini seçilebilir/değiştirilebilir yapın..

1- Daha önceki resimde anlattığımız gibi hata veren partın ismini kopyalamıştık.. Şimdi hata veren partın ismini onardığımız parta vereceğiz ve işlemimiz bitecek..

Hatalı, Bozuk Winrar Dosyası Tamiri

Tüm FRMTR halkına cümleten Selamun Aleykum.
Öncelikle benim büyük sorunlarımdan biri olan ” bozuk winrar dosyası ” olayının çözümünü sizlerlede paylaşmak istedim.Eğer bozuk winrar dosyalarını onaramadıysanız ve bozuk rar dosyalarını tekrar indirmeniz de sorunu çözmüyorsa GB’larca büyüklükteki dosyalarınızı çöpe atmanız gerekebilir  Ama artık öyle bir problem yok.FRMTR üyelerinin zarara uğramasınada gerek yok 
Bu onarım işleminde ” Quickpar ” adlı programı kullanacağız daha doğrusu size kullanımını anlatacağım İndirebileceğiniz Quickpar, bozuk olan RAR dosyalarını onarmaya yarayan ücretsiz bir yazılım. RAR dosyalarını onarabilmek için, çoğu web sitesi ya da Usenet sunucularında RAR dosyaları ile birlikte sunulan PAR2 dosyalarına da ihtiyaç var.

QuickPar’ı kurduktan sonra PAR2 dosyaları ön tanımlı olarak bu program ile açılmaya başlayacak. PAR2 dosyalarına çift tıklayarak yazılımı çalıştırıp, dosyaların bağlı olduğu RAR dosyalarını taratın.

Bozuk olan dosyalar sarı renkte görüntülenir. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra bu dosyaları onarmak için “Add” butonuna basıp gerekli PAR2 dosyalarının yolunu gösterin arkadaşlar.Ardından Repair tuşuna basarak dosyaları onarın.

Arkadaşlar ancak isterseniz tarama işlemi sırasında “Auto Repair” onay kutusuna tıklayarak onarma işleminin otomatik gerçekleşmesini de sağlayabilirsiniz. Monitor onay kutusuna tıklamanız halinde ise QuickPar, indirdiğiniz yeni dosyaları da otomatik olarak tarayacaktır.

Onarım işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra QuickPar, onarılmış dosyaları son kez kontrol ederek onay verecektir. Bundan sonra blokları tamamlanmış, onarılmış RAR dosyalarını yine Winrar ile kolaylıkla açabilirsiniz.

Winrar Programı İle Hasarlı Rar Dosyalarını Kurtarma

Rar dosyanız “Arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı” diye size uyarı verip dosyanızı acmıyorsa aşağıdaki anlatılan işlemleri yaparak kurtarabildiğiniz bölümleri kurtarmanıza yardımcı olur.. Bunun icin sadece winrar programının kendisi olması yeterli ekstra bir programa gereksinim duymanıza gerek yok.. 

  1. İlk önce winrarımızı açıyoruz (bozuk olanı değil normal programı çalıştırıyoruz)…
  2. Daha sonra Bozuk olan Rar dosyamız neredeyse onu buluyoruz…
  3. Bulduğumuz Bozuk dosyaya sağ tıklıyoruz…
  4. Sağ tıkladğımızda doğal olarak bir pencere açılıyor oradan “Arşivi onar (Alt+R) ” ye tıklıyoruz…
  5. Sonra bir küçük pencere açılacak…
  6. İlk “Gözat” butonu ile onarmak istediğimiz hasarlı arşıvi belirtiyoruz…
  7. Açılan ikinci pencerede ise kurtarılacak dosyaların nereye çıkartılacağını belirtiyoruz (mesela masaüstüne)
  8. Ok dediğimizde onarım işlemi başlayacak ve en sonunda “Arşiv üst bilgi bozuk. Katı arşiv olarak işaretlensin mi?” diye bir pencere çıkacak…
  9. Bu pencereye ”Ok” dediğimiz zaman arşivimizin bir kısmını onarmış oluyoruz…

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver