Windows 8 ve Windows 7 Arasındaki Farklar ve Yeni Özellikleri Nelerdir?

Windows 8 demosu çıktı. Peki Windows 8 hangi yenilikleri getirdi? Windows 8’den neler bekliyorduk ve nelerle karşılaştık? Acaba Windows 8’in Windows 7’den farkları ve avantajları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 daha hafif, daha hızlı ve daha etkili!

Windows 8’in bu hafifliği, hızı ve güvenli oluşu nereden geliyor? İşte yetkili ağızdan cevaplar!

Metro arayüzü ve iPad karşılaştırmaları bir yana, Windows 8’deki yenilikler işletim sisteminin arkasında yatıyor. Metro uygulamaları, WinRT adı verilen yeni sistem üzerinde çalıştırılyor, Windows eskisinden daha az bellek kullanıyor ve daha hızlı açılıyor. Peki Windows 8 bunları nasıl başarıyor? Windows program yönetimi direktörü Gabriel Aul’ün Techradar’ın sorularına verdiği cevaplar, konuya aydınlık kazandırıyor.

Aul, Windows 8’in önizleme sürümünün Windows 7’ye göre neredeyse yüzde 50 daha az bellek kullanmasını şöyle açıklıyor: “Birçok uygulama açık olduğunda, farklı uygulamalar birbirinin aynı olan ancak farklı kopyaları bulunan bellek parçalarına sahip olurlar. Bunlar ortak runtime veya paylaşımlı kitaplıklar olabilir.

Bellekte birbirinin aynısı çok sayıda 4K sayfaları bulunur, ancak bunların ayrı kopyalarını barındırırız. “Page combining” adındaki yeni bir özellik sayesinde ise Windows, bellekteki kopyaları arayabiliyor ve bunları bir araya getirebiliyor.

Bir uygulama kendi bellek kopyasına yazdığında, bellek tekrar ayrılıyor, ancak kümülatif etki önemli derecede olabiliyor.”

Windows 8’deki etkin uyku modu

Aul’ün Etkin Uyku Modu olarak adlandırdığı yeni bekletme durumu ile Windows 8, düşük güçle çalışan ARM ve yeni jenerasyon Intel ve AMD işlemcilerinde daha uzun pil ömrüne sahip oluyor. Sistem sadece bir saniyeliğine uyanarak e-posta denetimi gibi işlemleri gerçekleştiriyor ve yine sessiz hale geliyor. Tüm bunlar, işletim sistemi tarafından denetlendiğinden herhangi bir uygulama rastgele olarak makineyi uyandıramıyor.

Aul’e göre işten eve geldiğinizde PC’nizi uyku moduna alırsanız ve sabah tekrar açarsanız, bu süreçte pilinizin %5’inden fazlası harcanmıyor.

Windows 8’deki güvenli açılış

Aul, UEFI BIOS’a sahip yeni PC’lerde boot işleminin UEFI’de saklanan bir sertifika ile korunduğunu, böylelikle antivirüslerin PC açılırken devreye girebileceğini söylüyor. Aul bunun bir yavaşlamaya yol açmadığını ispat etmek için, Windows 8’in tanıtımlarında bu tür bir uygulamanın yüklü bulunduğunu sözlerine ekliyor.

Windows 8’deki ağ bağlantıları

Windows 8, varolan ağ bağlantılarını gözden geçirerek en iyisini seçiyor, pahalı olabilecek ağları ise dikkatli kullanıyor.

“Eğer hem ethernet, hem Wi-Fi, hem de mobil genişbant bağlantım varsa, bu geçişi arka planda yapıyoruz. Mobil genişbant, genellikle kısıtlı veri planına sahip olduğu için özel bir bağlantı. Geçiş, farkında olmadan yapıldığından bu konuda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Windows’da ağın kullanıldığı her yerde, ağın ölçümlü olup olmadığını denetliyoruz.”

“Dolayısıyla örneğin ölçümlü bir ağda Otomatik Güncellemeler açık olsa dahi onu bekletiyor, bir şey indirmek istediğinizde uyarı alıyorsunuz.”

Kullandığınız uygulamaların geçmişine ve hangilerinin 3G bağlantısını kullandığına Görev Yöneticisinden ulaşmanız mümkün.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver