Windows 7 İkon [Simge] Değiştirme ve Küçültme [Masaüstü Simgeleri ve Klasör İkonları Nasıl Değiştirilir]

Windows 7’nin görünüşü ve dizaynı gerçekten önceki işletim sistemleri olan vista ve xp ye göre çok çok iyi. Fakat insan hep aynı masaüstü simgelerin bakmaktan sıkılıyor. Bilgisayarım, geri dönüşüm kutusu, ağ ve internet ikonlarını veya herhangi bir klasör simgesini değiştirmek istermiydiniz? Bunu yapmak çok kolay! İster hazır ikonlardan birini seçin, ya da isterseniz internetten beğenip indirdiğiniz bir ikon paketinden bir simge seçin.

Öncelikle sizlere Bilgisayarım, Ağ ve İnternet ve Geri Dönüşüm Kutusu’nun simgelerini değiştirmeyi göstereceğim. Daha sonra da herhangi bir klasörün ikonunu değiştirmeyi anlatacağım.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Windows 7’de Simge (İkon) Nasıl Değiştirilir?

http://enbasit.com/enbasityolu.png

  1. İlk olarak “Başlat” a tıklayın, oradan “Denetim Masası”na tıklayın, oradan da “Görünüm ve kişiselleştirme” ye tıklayın. Alttaki resimde gösterilmiştir.
  2. Açılan pencereden “kişiselleştirme”ye tıkayın. Altta gösterilmiştir.
  3. Açılan pencerenin sol menüsünden de “Masaüstü simgelerini değiştirin” e tıklayın.
  4. Alttaki gibi bir pencere açılacaktır. Buradan diyelim ki Bilgisayarım simgesini değiştirmek istiyoruz. O zaman önce 1 numara ile gösterdiğim yerden bilgisayarıma tıklayıp seçiyoruz. Sonra 2 numara ile gösterdiğim  “Simge Değiştir” butonuna tıklıyoruz. Ardından yeni bir pencere açılacaktır. Buradan ister 3 numara ile gösterdiğim “Gözat” butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan kendi ikon resminizi seçin, ya da isterseniz 4 numara ile gösterdiğim kısımdaki hazır simgelerden birini seçin. Daha sonra 5 numara ile gösterdiğim “Tamam” butonuna basın ve son olarak da 6 numara ile gösterdiğim “Tamam” butonuna tıklayarak kapatın.
  5. Artık masaüstü simgelerini nasıl değiştirebileceğinizi biliyorsunuz. Peki herhangi bir klasörün simgesini nasıl değiştireceğinizi biliyormusunuz? Bu da çok basit.

    Mesela diyelim ki “Oyun” isimli klasörün ikonunu değiştirmek istiyoruz. O zaman önce Oyun klasörünün üzerine gelip sağ tıklıyoruz ve açılan menüden en aşağıdaki “Özellikler” seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra açılan pencereden üstteki resimde 2 numara ile gösterdiğim “Özelleştir” isimli sekmeye tıklıyoruz. Ardından en altta 3 numara ile gösterdiğim “Simge Değiştir” butonuna tıklıyoruz. Açılacak olan yeni pencereden ister 4 numara ile gösterdiğim “Gözat” butonuna tıklayıp bilgisayardan kendi simge resminizi seçin, ya da isterseniz 5 numara ile gösterdiğim alandan hazır bir ikon resmi seçin. Son olarak  her iki pencereyi de  “Tamam” butonlarına tıklayarak kapatın.
Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. Gerçekten çok sağol unutmuştum arıyodum 😀 Birsürü sitede program lazım diyolar programsız olduğunu biliyodum ama nasıl yapacağımı unutmuştum saol 😀

Cevap Ver