Vulkanizasyon Nedir Hakkında Bilgi

Vulkanizasyon Nedir

Vulkanizasyon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vulkanizasyon Nedir, Vulkanizasyon Ne Anlama Gelir, Vulkanizasyon Ne Demektir, Vulkanizasyon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vulkanizasyon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vulkanizasyon Anlamı

Biçim alması ve geniş bir sıcaklık aralığında dayanıklılık göstermesi için ham kauçuğun kükürtle birleştirilmesi işlemi. Ham kauçuk ancak sınırlı bir sıcaklık aralığında esneklik gösterir. Isıtıldığında yumuşar ve sakız gibi olur. Soğutulduğunda da sertleşip kırılganlaşır. Kükürtle karıştırılıp ısıtılan kauçuğun daha iyi özellikler gösterdiğini, Charles Goodyear tesadüfen buldu (1839). Bir soba üzerine düşürdüğü kauçuk, kükürt ve beyaz kurşun karışımının kazandığı bu özellikleri görünce, Roma Ateş Tanrısı Vulkan’ın adından, bu işleme vulkanizasyon adını verdi.

Daha sonra kükürtün yanı sıra selenyum, tellür, organik peroksitler ve nitro bileşiklerinin de kauçuğu vulkanize ettiği bulundu. Ayrıca kimi bileşikler de vulkanizasyon hızını artırır. Sanayide bu amaçla kullanılan ilk maddeler, bazik karbonatlar ve kurşun oksit gibi inorganik maddelerdir. Gamma ışınları da vulkanizasyon özelliği göstermekle birlikte bu yöntem pahalıdır. Ham kauçuğa kükürt eklendiğinde, kükürt atomları, moleküller arasında bağlar kurarak bunların birbirleri üzerinden kaymalarını önler. %5-%8 kadar kükürt, bildiğimiz yumuşak lastiği oluşturur. Kükürt oranı %30-%50′ye ulaşınca çok daha sert bir kauçuk, yani ebonit meydana gelir.

Konu ile ilgili aramalar: Vulkanizasyon Nedir Vulkanizasyon ödev ara Vulkanizasyon kelime anlamı Vulkanizasyon sözlükte ara Vulkanizasyon ansiklopedi bilgi bankası ara Vulkanizasyon ne demek Vulkanizasyon neye denir

Vulkanizasyon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver