Vücuttan tuz atan yiyecekler meyveler sebzeler şifalı bitkiler Hakkında Bilgi

Aşağıda Vücuttan tuz atan yiyecekler meyveler sebzeler şifalı bitkiler ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

vucuttan tuz atan yiyecekler meyveler sebzeler şifalı bitkiler

Vücuttan tuz atımı aynı zamanda toksin atımı anlamına gelip vücuttaki toksin atıcı detoks etkisi yapan yiyecekler ve besinler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Pek bedenden fazla tuzları atıcı bitkiler ve bitkisel çözümler nelerdir şimdi hep birlikte bunlara bir göz atalım.

Vücudun hücre, doku ve organlarına zarar veren zehirli kimyasallar, toksin diye adlandırılıyor. Toksinler, organizmaya dışarıdan girebildiği gibi vücudun kendisi tarafından da üretilebilir. Özellikle stres ve enfeksiyonlarla mücadele sonrası vücuttaki toksin miktarında artış gözlenir. Bedenimizdeki toksik maddelerin miktarı arttıkça, hastalıklara yakalanma riskimiz de artar. Bunun aksine, toksinlerden arındığımız oranda enerji kazanır ve daha sağlıklı bir yaşam süreriz.

Bazı besinlerde, toksin atıcı bazı doğal temizleyiciler bulunuyor. Ancak bu temizleyici unsurlar, besinlerin işlenmesi sırasında kayba uğrar. Örneğin buğdayın içinde bulunan ve oldukça etkin arındırıcı özelliğe sahip olan magnezyum, B vitaminleri, E vitamini gibi besinler beyaz un ve beyaz ekmek üretimi amacıyla buğdayın işlenmesi sırasında bu özelliklerini kaybeder.
Vücudun toksinlerden arındırılması için tüketilmesi önerilen besinlerin başında yüksek oranda C vitamini içeren greyfurt, portakal ve kivi gibi meyveler geliyor. Bunların yanı sıra elma, üzüm, şeftali ve kayısı da toksinlere karşı etkili meyveler.

Stres, hareketsizlik ve uykusuzluk da vücutta toksin arındırıcı sistemlerin yetersiz çalışmasına neden olur. Toksin birikiminin suçluları ise sigara, alkol, kafein, gıda katkı maddeleri, ilaçlar, tarım ilaçları, çevresel faktörler, radyasyon, hava kirliliği ve zehirli gazlardır. Toksinlerden kurtulmak için toksin arındırıcı programlar ve kürler etkili oluyor. Uygun bir program, kişinin hem bedenini hem de ruhunu arındırarak enerji verir. Bu programların özelliği tuzlu, yağlı ve yüksek kalorili besinleri yasaklaması.

Arındırıcı programları uygularsanızı, geceleri daha iyi uyur, sabahları daha kolay uyanırsınız; enerjinizi gün boyu korursunuz; hafızanız güçlenir, işinize daha iyi odaklanırsınız; kendinizi daha dingin ve dengeli hissedersiniz; bağışıklık sisteminiz güçlenir; kalp, mide ve bağırsak problemleriniz azalır; saçlarınız parlaklaşır, tırnaklarınız güçlenir; cildinizde canlanma görülür.

Vücudu toksinlerden arındırmak istiyorsanız alkol, sigara, kafein, şeker ve ilaçlardan uzak durun:
Alkolden arınma: Alkol sevenlere ve bağımlılare en zor gelen arınma şekli, alkolü bırakmak. Bu nedenle bir uzmandan yardım istemekte fayda var. Alkolü sadece sosyal hayatın bir gereği olarak tüketenler, miktarı iki kadehle sınırlayabilir ya da limonlu soda içebilir…

Sigaradan arınma: Tiryakiliğe veda etmeden bu arındırma programı başarılı olamaz. Sigarayı tamamen bırakmak zorsa miktarın azaltılması gerekir. Sigaranın neden olduğu zehirlenmeden korunmak için C ve E vitamini almak gerekir.
Kafeinden arınma: Çok çeşitli kafein kaynakları, her gün bol miktarda kafeinin zehirleyici etkisine maruz kalmamıza neden olur. Kafein, kan basıncını artırır, kandaki kolesterol seviyesini yükseltir, kemikleri zayıflatır, uyku bozukluklarına, kansızlığa ve sindirim sistemi sorunlarına neden olur. Çay, kahve, kolalı içecekler ve çikolatalı ürünlerden vazgeçmek kolay değilse eğer, tüketimi sınırlandırılabilir.

Şekerden arınma: Çok fazla şeker tüketimi de toksik etki yapar; kan şekerinde dengesizliğe, diyabete, kilo alımına neden olur. Vücudun ihtiyacı olan şekeri meyvelerden, bal ve pekmez gibi şeker kaynağı olan besinlerden sağlayabiliriz.

İlaçlara dikkat: Kullandığımız bazı ilaçlar, vücudumuzda toksik etkilere neden olabilir. Karaciğer başta olmak üzere bütün dokularda görülen bu olumsuz etkilerden kaçınmak için doktora danışmadan ilaç alınmaması gerekir.

ZEHİRSİZ BİR HAYAT İÇİN
-İşlenmiş ve hazır gıdalar tüketmeyin.
-Doğal ve organik gıdalara yönelik bir mönüye ağırlık verin.
-Sebze ve meyveleri taze ve çiğ tüketin.
-Sık sık egzersiz yapın, her gün uzun yürüyüşlere çıkın.
-Her gün iki litre su içmeye özen gösterin. Su toksinlerin düşmanıdır.
-Sık sık duş alın. Sıcak suyun ardından soğuk suyla duş alarak kan dolaşımını hızlandırın.
-Arınma programı süresince, her türlü kimyasal maddeden uzak durun.
-Havasız ortamda kalmayın, odanızı yatmadan önce havalandırın.
-Parfüm ve deodorant kullanmayın.
-Arınma kürleri sırasında antioksidan özellikli taze sebze ve meyveler yiyin.
ÖRNEK MÖNÜ
Her gün aynı mönü uygulanmalıdır. Akşam yemeğinde hafif, organizmayı yormayacak besinlere yer verilmelidir. Her gün tatlandırıcı olarak dört kaşık bal, yemekler için limon, sirke, aromatik otlar kullanılabilir. Su ve bitki çayları içilebilir.
Kahvaltı:
Şekersiz bitki çayı ya da ıhlamur 2 dilim peksimet, 1 tatlı kaşığı bal.
Ara öğün:
1 adet mevsim meyvesi
Öğle:
Pişmiş sebze (patates ya da kabak; fasulye, kuşkonmaz, enginar, havuç),
Pilav (dört silme kaşık pirinç, bir kaşık zeytinyağı ya da tereyağı konulacak).
Ara öğün:
1 adet mevsim meyvesi
Akşam:
Pişmiş sebze, haşlanmış beyaz et, üç adet kepekli kraker

DOKTOR GÖRÜŞÜ
Dr. Gündüz Tezmen, Toksinlerden Arındırma ve Kanser Diyeti’ni değerlendirdi:
Toksinlerden Arındırma Diyeti: Bu diyetin zayıflama ile pek ilişkisi yok. Daha çok, sağlıklı bir yaşam için uygulanması önerilen bir beslenme tarzı. Kentleşme ve sanayileşmenin getirdiği hava ve çevre kirliliği, çevrede maruz kaldığımız radyasyon, kullandığımız her türlü elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik dalgalar, alkol ve sigara gibi alışkanlıklar, gıdalarda kullanılan katkılar, tarımda kullanılan ilaçlar, hastalıklarımız nedeniyle kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlar vücudumuzda toksin birikmesine yol açıyor. Toksinlerden arınmak için zaman zaman bu diyeti uygulamamız gerekiyor.

Kansere Karşı Diyet: Kanser oluşmasında beslenme alışkanlıklarımızın rolü çok büyük. Örneğin tütsülenmiş gıdaları ve hayvansal kaynaklı besinleri çok sık tüketenlerde kanser türleri artarken, bitkisel lifleri yoğun miktarda içeren gıdalar da başta kalınbağırsak kanseri olmak üzere birçok kanserin oluşma riskini önemli ölçüde azaltıyor. Kanserden korunmak için işlenmiş gıdalar yerine, taze sebze meyveler ve tahıl ürünleriyle beslenmek daha doğru.

KANSERE İLAÇSIZ TEDAVİ
Kanser fobisi olanların dikkatine… Meyve, sebze, soğan, sarmısak ve ceviz gibi gıdalarla beslenerek bu hastalıktan korunabilirsiniz. Balık yağları kanserli hücreyi eritebiliyor

Sebze ve meyvelerin kanser türlerini önleyici ve tedavi edici özelliği bulunduğu prensibinden yola çıkarak hazırlanan Kansere Karşı Diyet yönteminde, daha çok sebze ve meyve tüketilmesi öneriliyor. Diyette, kanserin türlerine göre farklı besinler tercih ediliyor. Beslenmenin tedavi edici özelliğinin yanı sıra yanlış beslenme alışkanlıkları da kansere davetiye çıkarıyor. İlaçsız tedavinin yolu da doğal gıdalarla beslenmekten geçiyor! Bazı sebze ve meyvelerde kansere karşı etkili olan maddeler bulunuyor.

BESLENMENİN ÖNEMİ
Yiyeceklerin kilomuzu olduğu kadar sağlığımızı da çok fazla etkilediği artık bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Uzun yıllar boyunca gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda, bazı sebze ve meyvelerle yapılan diyetin belli kanser türlerine karşı etkili olduğu anlaşılıyor. Kanser, herhangi bir dokudaki hücre sayısının anormal şekilde çoğalması olarak tanımlanıyor. Hücreler yapı ve fonksiyon bakımından normalin dışına çıkarak hızla çoğalır ve kendilerinden bağımsız diğer dokularla ve organlara geçerek onların fonksiyonlarını bozar. Bağışıklık sisteminin güçlü olduğu organizmalarda kanser hücreleri yok edilebilir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması, kişinin doğduğu andan itibaren doğru beslenmesine bağlıdır.

NASIL BESLENMELİ?
Beslenme; yanlış uygulandığında kanser oluşumuna yol açabilen, doğru uygulandığında ise tedavi edici etki gösteren bir faktördür. Kanser hastaları için beslenme büyük önem taşır. Bağışıklık sisteminin güçlendirmek ve kanserle mücadele etmek için sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyulur. Bu nedenle hastanın beslenmesine daha da fazla özen göstermek, hastalığa uygun bir beslenme programı belirlemek ve bunu uygulamak gerekir. Yemek yemek istemeyen hastaların küçük porsiyonlar halinde atıştırması daha doğrudur. Hasta büyük porsiyonları görünce yemekten kaçar, ancak az miktarda yemeği sık aralıklarla daha kolay tüketebilir.

VÜCUTTAN TUZ ATICI BESİNLER
Soya fasulyesi: Rahim ve göğüs kanserine yakalanma riskini düşürüyor.
Brokoli: Bağırsak ve göğüs kanserine iyi geldiği birçok çalışmada ortaya çıktı .
Domates: Prostat, akciğer ve mide kanserlerine karşı koruyucu etki sağlıyor.
Kepekli ekmek: Bağırsak ve göğüs kanserinden koruduğu belirtiliyor.
Yeşil çay: Mide, bağırsak, cilt ve akciğer kanserine karşı koruyucu etkisi var.
Sarmısak: Mide kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu için öneriliyor.
Balık: İçerdiği yağlar sayesinde, hastanın vücudundaki kanserli hücrelerin kendi kendini yok etmesini sağlıyor.
Özellikle göğüs kanserine karşı etkili. Soya, ceviz, pamuk gibi bitkisel yağlardaki E vitamini, kansere karşı da ideal bir koruyucu ve yenileyici, göğüs kanserine karşı etkili olduğu belirtiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver