Vücut Geliştirme, Vücut Geliştirme Nasıl Yapılmalı, Vücut Geliştirme Teknikleri

vücut geliştirme yöntemleri, vücut geliştirmede dikkat edilmesi gerekenler neler, vücut geliştirmede nere dikkat edilmeli, vücut geliştirmek için

Vücut geliştirmede dikkat edilmesi gerekenler

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bilhassa erkeklerin gençlik dönemlerinde heves ettikleri vücut geliştirme, kondisyon ve efor gerektiren bir spor olduğu için yapılacak olan en ufak hatalar tüm hayatınızı etkileyebilir ve estetik görünümünüz için sağlığınızdan olabilirsiniz. Bu nedenle sizlere vücut geliştirmede nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsedelim istedik. Böylece ne yapmanız, nelere dikkat etmeniz ve hangi kurallara riayet etmeniz gerektiğini öğrenmiş, ileride ki yaşamınızı da sorunlarla yaşamak zorunda kalmazsınız.

 

Vücut geliştirmede nelere dikkat edilmeli?

 

Vücut geliştirmeye karar veren herkesin ilk önce yapması gereken en önemli şey, hekim kontrolünden geçmektir. Bu kontrol kesinlikle ihmal edilmemeli ve dikkate alınmalıdır. Aksi taktirde sağlığınızın onaylamadığı yöntemlere başvurarak ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Vücut geliştirme sporu yaparken terimleri öğrenmeli ve o şekilde doğru uygulamalarla sporu sürdürmelisiniz. Tekrar, hem kaldırma hem indirme manasına gelen bir kere yapılan harekettir. Set ise, 8′den 12′ye kadar olan tekrar grubudur. Bu terimlerin öğrenilmesinin ardından en önemli şeylerden bir tanesi de, sporda önce hangi bölgelerin çalıştırılacağıdır.

Spor sırasında önce bacak, sırt, göğüs ve omuzlar çalıştırılmalıdır. Bu bölgelerdeki kasların çalıştırılması diğer bölgelerde bulunan kasları harekete geçirir. Eğer ki siz önce başka bölgedeki kaslarınızı çalıştırmakla işe başlarsanız spor hareketlerini yapmada güçlük çekersiniz.

Doğru nefes alıp vermeye de çok dikkat edilmelidir. Aksi durumda kan basıncınız düşer ve harcadığınız enerji fazlalaşarak oksijen kullanımı azalır. Uygulayacağınız spor hareketini yaparken nefes almalı, hareketi tamamlarken de nefes vermelisiniz. Asla ve asla nefes tutulmamalıdır.

Vücudunuzu zorlayacak hareketleri çok aşırı yapmamalısınız. Hele ki bu hareketlerde hızlı bir şekilde hareket etmek hiç doğru bir davranış değildir. Ayrıca hareketleri tekrarlarken sağa sola dönme, vücudu oynatma gibi eylemler kasların yırtılmasına ve yaralanmasına neden olur. Dikkatli ve ölçülü davranmakta yarar var.

Bir seti tamamladıktan sonra en az 1-1,5 dakika dinlenilmelidir. Set sonrası kaslarınızın dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Setleri ardı ardına yapmak ta kasların zarara uğramasına sebep olur.

Spor yaparken bir gününüzü dinlenmeye ayırmalı, sonraki gün yeniden devam etmelisiniz. Kendinize böyle bir planlama yapın. Çünkü, kaslar spor sırasında ondan ne istediğinizi anlar ve dinlenme esnasında da gelişmelerini sürdürürler. Haftanın 3 gününü spora ayırmalı diğer günlerinizde de kaslarınızı dinlemeye bırakmalısınız.

Her spor sonrası ne yaptığınızı not alın. Böylece kaslarınızın ne kadar geliştiğini daha iyi görürsünüz. Bir önceki sporda kaslarınızın ne kadar zorladığınızı bilirseniz ilerisi içinde tekrar sayılarını ne kadar arttırmanız gerektiğini anlarsınız.

Spor sırasında acı duyulabilir. Bu acılar başarılı olduğunuzun işaretidir. Ancak ağrıların hiç geçmemesi, günlerce sürmesi tehlike işaretidir. Bu durumda hekime başvurun.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver