Voleybol Nedir Nasıl Oynanır Hakkında Bilgi

Voleybol Nedir Nasıl Oynanır

Voleybol anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Voleybol Nedir, Voleybol Ne Anlama Gelir, Voleybol Ne Demektir, Voleybol Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Voleybol ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Voleybol Anlamı

Voleybol Nedir Nasıl Oynanır
Altışar kişilik iki takım arasında topla oynanan bir oyun. 18 m uzunluğunda 9 m eninde bir sahada oynanır. Voleybol topunun çevresi 65-67 cm, ağırlığı 260-280 gr olmalıdır. Saha tam ortasından, yerden yüksekliği 243 cm olan bir fileyle ikiye ayrılmıştır. Oyunda amaç topu elle ağ üzerinden rakip takımın alanına atmaktır. Bir takım topu karşı tarafa atmak için topa en çok üç kez dokunabilir. Bir takımın oyuncularından üçü fileye yakın olan ön alanda, öteki üç oyuncu da arka alanda yer alır. Voleybol beş set hâlinde oynanır. Her sette 25 sayı alan takım seti kazanır. Üç set kazanan takım da oyunu kazanmış sayılır.

Voleybol Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan William G. Morgan tarafından 1895 yılında geliştirilmiştir. Daha sonra Amerikalı askerler tarafından Avrupa’ya taşınan voleybol hızla yaygınlaşmış, 1947 yılında Uluslar Arası Voleybol Federasyonu kurulmuştur. 1952 yılında başlayan dünya voleybol karşılaşmaları oyun kurallarının standartlaşmasını sağlamıştır.

Voleybol ilk kez 1964′te Tokyo’da düzenlenen olimpiyat oyunlarında resmî olarak olimpiyat oyunu sayılmıştır. Oyunun bugünkü kuralları 1998′de Uluslar Arası Voleybol Federasyonunca belirlenmiştir.

Türkiye’de voleybol bir okul sporu olarak ortaya çıktı. İlk voleybol takımı 1927 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından kuruldu. 1936 yılında voleybol federasyonunun kurulmasıyla bu spora ilgi arttı ve takımlar çoğaldı. 1948 ve 1949 yıllarında Türkiye Voleybol Şampiyonası düzenlendi. 1953 yılında Türk Millî Voleybol takımı ilk resmî maçını Yugoslavya ile yaptı. 1971 yılında deplasmanlı voleybol ligi kuruldu. Ligde en fazla şampiyonluğu Eczacıbaşı takımı kazandı. Eczacıbaşı 1975 yılından itibaren üst üste 9 kez şampiyon olarak kırılması zor bir rekora imza attı.

Konu ile ilgili aramalar: Voleybol Nedir Voleybol ödev ara Voleybol kelime anlamı Voleybol sözlükte ara Voleybol ansiklopedi bilgi bankası ara Voleybol ne demek Voleybol neye denir

Voleybol ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver